W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wehikuł czasu w Piwnicy pod Fortuną...

Wehikuł czasu w Piwnicy pod Fortuną...
04.07.201213:10

Zakończył się projekt renowacji renesansowej Piwnicy pod Fortuną. W zabytkowym XV-XVI wiecznym wnętrzu, w 10 salach zlokalizowanych na trzech poziomach, powstał nowy obiekt i Lublin wzbogacił się o wyjątkową atrakcję turystyczną. Będzie to miejsce, w którym odwiedzający poprzez multimedialne prezentacje i nowoczesną technologię (np. zdjęcia 3D, filmy fabularne, wycieczki 3D) doświadczą unikalnego klimatu naszego miasta.

Piwnica pod Fortuną składa się z 10 sal tematycznych (m.in. Centrum i peryferia, Ulica lubelska, Dom mieszczański w Lublinie z przełomu XVI/ XVII wieku czy Podziemia i mroki) obejmujących łącznie powierzchnię 206 m. kw. z czego najcenniejszą salą jest pomieszczenie winiarni z unikatowymi XVI - wiecznymi malowidłami. Koncepcja dostępnego dla zwiedzających multimedialnego obiektu i umiejscowienie go w XVI – wiecznym zabytku, w sercu staromiejskiego rynku jest bardzo nowatorskim przedsięwzięciem. Najcenniejsza sala, z unikatową polichromią o treściach frywolno-moralizatorskich, zostanie udostępniona po raz pierwszy dla zwiedzających pod koniec lipca br.

Zachęcamy do podróży w czasie i poznawania historii Lublina w samym centrum Starego Miasta. Podziemia już wkrótce zostaną udostępnione zwiedzającym.











Zabytkowa kamienica Rynek 8, w ciągu XV-XVI wieku (razem z kamienicą przy ul. Grodzkiej 3) należała do rodziny Lubomelskich. W piwnicy założyli oni winiarnię, której ściany i strop ozdobił anonimowy artysta cennymi polichromiami z końca XVI w. Piwnica jest swojego rodzaju 'podziemną perełką' naszego miasta. Zachowana w bardzo dobrym stanie, po przeprowadzonych remontach, jako samo miejsce ma niezwykłą historię. Gościł tu m.in. przybyły na sesje Trybunału król Stanisław August a do 1941 r. mieścił się tutaj Rabinat lubelski.