W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Współdecyduj o przyszłości swojej dzielnicy. Weź udział w programie PAS

Współdecyduj o przyszłości swojej dzielnicy. Weź udział w programie PAS
04.05.201209:06

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

- 8 maja (wtorek) godz. 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich ul. Tumidajskiego 6A w Lublinie i obejmie Kalinowszczyzna -Ponikwoda,

- 9 maja (środa) godz. 17 w Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice” ul. Krańcowa 106 w Lublinie i obejmie Bronowice, Kośminek, Tatary,

- 10 maja (czwartek) godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej ul. Władysława Jagiełły 11 w Lublinie i obejmie Felin, Hajdów, Zadębie,

- 16 maja (środa) godz. 17 w Domu Kultury LSM ul. Wallenroda 4a w Lublinie i obejmie Czuby Północne, Czuby Południowe i Rury.

CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU

„Program Aktywności Samorządowej – PAS – innowacyjne narzędzie uspołecznionego procesu monitorowania usług administracji publicznej” dotyczy opracowania i wdrożenia nowatorskiego systemu monitorowania jakości usług publicznych w siedmiu urzędach administracji samorządowej województwa lubelskiego i podkarpackiego. Nowy, wielopłaszczyznowy system pomiaru jakości usług publicznych stanowi syntezę możliwości prawnych i budżetowych samorządu oraz aspiracji i oczekiwań mieszkańców.


PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA

Podstawą metodyki projektu jest opracowana przez zespół ekspertów matryca umożliwiająca zestawienie relacji pomiędzy obszarami jakości życia a katalogiem usług publicznych. W ramach projektu określono 15 obszarów jakości życia i zarządzania tj.:

1. Wolny rynek
2. Praca
3. Bezpieczeństwo
4. Zdrowie
5. Kultura
6. Środowisko
7. Demokracja
8. Edukacja
9. Transport i komunikacja
10. Dostęp do usług i sieci handlowej
11. Dostęp do infrastruktury sportowej
12. Wsparcie społeczne
13. Dobrobyt
14. Mieszkalnictwo
15. Jakość administracji

Tak opracowana macierz posłuży do wskazania obszarów usług wymagających interwencji i zmian. Badanie opinii publicznej odbywać się będzie dwutorowo: poprzez ankiety publiczne oraz wskazanie obszarów priorytetowych za pomocą warsztatów RADAR. Warsztaty te są prowadzone interaktywną metodą polegajacą na zgłaszaniu problemów i zastosowaniu mechanizmów demokratycznych wyborów, których celem jest wybór najważniejszych obszarów zasługujących na interwencję. Zestawienie informacji z tych dwóch źródeł, pozwoli na uzyskanie przez samorządy wiedzy w zakresie potrzeb i preferencji mieszkańców.

RADAR I

W wyniku pierwszego spotkania uczestnicy korzystając z matrycy PAS wskażą priorytetowe obszary, w których usługi publiczne wymagają interwencji. Na bazie tych wskazań powstanie ankieta publiczna rozesłana do reprezentatywnej grupy mieszkańców danej gminy/miasta/powiatu. Obszary, które uzyskały status priorytetowych na spotkaniach RADAR zostaną objęte bardziej szczegółowym zakresem pytań. Podejście to zapewni objęcie wszystkich obszarów uwzględnionych w matrycy PAS oraz uzyskanie pogłębionych informacji w obszarach priorytetowych.

RADAR II

Drugie spotkanie będzie miało miejsce po otrzymaniu wyników ankiety publicznej (o których mowa powyżej) i w jego trakcie wypracowana zostanie wspólnie przez mieszkańców i urzędników zpriorytetyzowana lista inicjatyw, będąca następstwem oczekiwań i aspiracji mieszkańców. Na tym etapie zgłaszane będą także propozycje pracowników urzędu sklasyfikowane w ramach Banku Nowych Idei Samorządowych, który będzie dostępny na portalu PAS. Po tym spotkaniu przeprowadzone zostanie tzw. Studium Celowości. Urzędnicy dokonają weryfikacji zgłoszonych inicjatyw pod kątem aspektów formalno-prawnych i możliwości budżetowych a także ich racjonalności. Na tym etapie odbędą się również uzgodnienia między komórkami organizacyjnymi urzędu. Uwagi do zakresu i treści Studium Celowości będzie można zgłaszać za pomocą Karty Oceny Inicjatyw zamieszczonej na portalu PAS oraz dostępnej w Urzędzie. Ostatnim elementem Studium Celowości będzie wybór inicjatyw do fazy Studium Wykonalności, które będzie precyzyjną analizą celu, sposobu wykonania, mierzenia efektów oraz kosztów poszczególnych inicjatyw. Ostatnią fazą Studium Wykonalności będzie rekomendowanie przez sporządzających go urzędników przedstawionych propozycji inicjatyw do fazy realizacji. Wówczas przybiorą one postać konkretnych rozwiązań.


RADAR III

Na trzecim spotkaniu RADAR zaprezentowane zostaną propozycje konkretnych rozwiązań, które stanowią odpowiedź na zgłaszane problemy wskazane w ankiecie publicznej, liście inicjatyw oraz w ramach stałej dyskusji na portalu PAS. Będą także następstwem Studium Celowości i Wykonalności wzbogaconym o pomysły i sugestie urzędników w ramach Banku Nowych Inicjatyw Samorządowych. Ostatnie spotkanie ma jednocześnie charakter inicjowania nowych obszarów interwencji i zmian. Metodyka systemu zakłada zorganizowanie minimum trzech spotkań RADAR w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej: www.fim.org.pl/pas