W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Współpraca z Instytutem Książki

Współpraca z Instytutem Książki
15.01.201313:38

List intencyjny o współpracy Miasta Lublin z Instytutem Książki podpisali dziś Krzysztof Żuk - Prezydent Lublina, Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu oraz Piotr Tokarczuk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. - Ten list to realizacja założeń miasta z konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Już wtedy chcieliśmy, by Lublin nawiązał współpracę z narodowymi instytucjami kultury. Po Instytucie Adama Mickiewicza i Narodowym Instytucie Audiowizualnym przyszedł czas na Instytut Książki - powiedział podczas konferencji prasowej Prezydent Krzysztof Żuk.


od lewej: Krzysztof Żuk, Grzegorz Gauden, Piotr Tokarczuk


List intencyjny

pomiędzy


Instytutem Książki

reprezentowanym przez Dyrektora Instytutu Grzegorza Gaudena


Miastem Lublin

reprezentowanym przez Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka


Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie

reprezentowaną przez Dyrektora Piotra Tokarczuka


w sprawie upowszechniania literatury i rozwoju czytelnictwa wśród mieszkańców Miasta Lublin

w szczególności poprzez

popularyzację w Lublinie publikacji Instytutu Książki wydawanych we współpracy z Instytutem Literackim w Paryżu, czasopism wydawanych przez Instytut Książki na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz udział Miasta Lublin w działaniach statutowych Instytutu Książki



Sygnatariusze niniejszego Listu, rozumiejąc znaczenie kultury dla rozwoju każdej społeczności oraz każdego człowieka, dostrzegając celowość podejmowania działań służących kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców Miasta Lublin postanawiają zjednoczyć wysiłki na rzecz realizacji inicjatywy zmierzającej do popularyzacji literatury i czytelnictwa w ramach krajowej polityki kulturalnej a także realizacji celów strategicznych polityki kulturalnej Miasta Lublin.

Podjęty wspólnie wysiłek stanie się kolejnym działaniem przyczyniającym się do rozwoju i kształtowania kultury w Lublinie oraz współpracy z narodowymi instytucjami kultury odpowiadającymi wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego za politykę kulturalną na szczeblu krajowym.

Sygnatariusze niniejszego Listu deklarują także dążenie do osiągnięcia określonych w Liście Intencyjnym celów służących zwróceniu uwagi mieszkańców Lublina na rolę książki i czasopisma w upowszechnianiu tekstów literackich, wiedzy literaturoznawczej i językoznawczej oraz podkreśleniu ich znaczenia w przygotowaniu do odbioru, rozumienia i aktywnego uczestnictwa w kulturze, kształtując kompetencje kulturowe, budując kapitał społeczny a także podnosząc jakość życia mieszkańców Miasta Lublin.