W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wspomnienie o profesorze Andrzeju Waksmundzkim

Wspomnienie o profesorze Andrzeju Waksmundzkim
26.10.201012:16

Spotkanie wspomnieniowe o profesorze Andrzeju Waksmundzkim odbędzie się dziś (wtorek) o godz. 18 w Galerii Po Schodach w Miejskim Domu Kultury nr 2 ul. Bernardyńska 14 a w Lublinie.

Profesor Andrzej Waksmundzki (1910 – 1998) stworzył polską szkołę chromatograficzną .Prowadził wykłady w Lublinie dla chemików i farmaceutów, a także dla studentów medycyny. W latach 1957-61 piastował funkcję dziekana Wydziału Farmacji Akademii Medycznej. Opublikował 390 prac naukowo-badawczych, był promotorem ponad 500 magistrów, 43 doktorów z których 16 uzyskało tytuły profesorskie. Był autorem 21 patentów. W latach 1969-70 wykładał na Uniwersytecie British Columbia w Kanadzie. Jego działalność naukowa odbijała się szerokim echem w całym świecie. W latach 1981-83 był kierownikiem Pracowni Technologii Światłowodów Instytutu Chemii UMCS. Opracowano tam “technologię przyszłości” – światłowody; zastosowane w łączności, otworzyły w niej nową erę.

Prof. Andrzej Waksmundzki przewodził komisjom i komitetom PAN. Był przewodniczącym Olimpiady Chemicznej Okręgu Lubelskiego, prezesem Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, honorowym członkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem wielu towarzystw zagranicznych.

Pamiętając o swych związkach z tatrami, był wieloletnim prezesem Ogniska Związku Podhalan w Lublinie. Za działalność wojenną, społeczną i naukową otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami AK, Krzyż Partyzancki i Oświęcimski. Otrzymał doktoraty Honoris Causa UMCS, Akademii Medycznej w Lublinie i Politechniki Łódzkiej.