W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wspomnienie ofiar egzekucji 23 XII 1939 r. na Kalinowszczyźnie

Wspomnienie ofiar egzekucji 23 XII 1939 r. na Kalinowszczyźnie
21.12.201213:41

W niedzielę 23 grudnia br., o godz. 12.30, pod pomnikiem przy ul. Kalinowszczyzna, obok kirkutu odbędzie się Apel Pamięci ofiar egzekucji, dokonanej przez niemieckich okupantów na zasłużonych dla Lublina i Lubelszczyzny działaczach życia politycznego, społecznego, oświatowego, wymiaru sprawiedliwości. Apel poprzedzi Msza św. w ich intencji w kościele oo. Salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Kalinowszczyzna 3, o godz. 11.30.

Jesienią 1939 r. tajna policja niemiecka przeprowadziła masowe aresztowania w środowisku inteligencji polskiej, aby zapobiec patriotycznym manifestacjom z okazji Święta Niepodległości. Zatrzymani i osadzeni w więzieniu na Zamku Lubelskim zostali profesorowie KUL, duchowni Kurii Biskupiej i Seminarium Duchownego, nauczyciele, sędziowie, urzędnicy, adwokaci. 23 grudnia o godz. 17.00 straceni zostali na cmentarzu żydowskim, na Kalinowszczyźnie, po przewiezieniu z Zamku Lubelskiego:
Starosta Lubelski Józef Dańkowski,
Starosta Lubartowski Tadeusz Illukiewicz ,
z KUL: prof. Czesław Martyniak i ks. Michał Niechaj,
prezes Sądu Apelacyjnego Bolesław Sekutowicz,
sędzia Sądu Okręgowego Stanisław Bryła,
adwokaci: Edward Lipski i Władysław Rutkowski,
dyrektor Gimnazjum im. Wacławy Arciszowej Antoni Krzyżanowski,
dyrektor Gimnazjum im. Stanisława Staszica Tadeusz Moniewski.

Organizatorami obchodów są przewodnicy lubelscy PTTK oraz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddział Muzeum Lubelskiego.