W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Bibuła. Od wolnego słowa do wolności”

Wystawa „Bibuła. Od wolnego słowa do wolności”
14.10.200713:26

„Bibuła. Od wolnego słowa do wolności” - taki tytuł ma wystawa w Centrum Kultury poświęcona wydawnictwom tzw. drugiego obiegu, publikowanym w latach 1976-89. Zorganizowały ją Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

W Polsce wydano w tamtym czasie poza cenzurą ponad 5 tys. książek oraz 3 tys. czasopism i biuletynów. Wśród eksponatów wystawy są m.in. plansze przedstawiające m.in. fragmenty konstytucji PRL dotyczące kontroli publikacji i widowisk, zdjęcia z protestów z 1970 i 1980 roku, replika tablicy z 21 postulatami strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku oraz wydawnictwa kolportowane przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWa. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z całym niezależnym ruchem wydawniczym, w tym z takimi tytułami, jak "Zapis", "Krytyka" i"Droga". Na wystawie znajdą się oryginalne bibuły z lat 1976 - 1980, a także reprinty wcześniejszych publikacji. Historia środowisk opozycyjnych zaangażowanych w tę działalność i efekty ich pracy pokazane zostały na licznych, ciekawie opracowanych planszach. W gablotach można obejrzeć dokumenty i historyczne publikacje: książki i czasopisma wydawane w regionie lubelskim.
Zrekonstruowano także podziemną drukarnię, a nawet celę więzienną odtworzoną dzięki pomocy Zakładu Karnego w Białołęce.

Najważniejszym przesłaniem ekspozycji jest to, że ukazując ruch wydawniczy - począwszy od "Bibuły" Józefa Piłsudskiego z końca XIX wieku po rok 1989 - wystawa przeprowadza nas od mroków PRL do odzyskanej demokracji" mówił Mirosław Chojecki, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Wystawa czynna
w dniach 15 - 31 października, w godz. 9.00 - 17.00.
Wstęp bezpłatny.
Grupy zorganizowane będą oprowadzane po uprzedniej rezerwacji terminu pod numerem tel. 081 532-15-29.