W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa prac Stanisława Drożdża

Wystawa prac Stanisława Drożdża
04.10.200709:30

Organizator: Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

Kancelaria Prezydenta – Marketing Miasta oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, zapraszają na wystawę najsłynniejszych prac Stanisława Drożdża, którą będzie można podziwiać już od najbliższej soboty 6 października do końca miesiąca.

Miejscem wystawy jest niedawno uruchomiona, nowa przestrzeń artystyczna w naszym mieścieogrodzenie Ogrodu Saskiego (przy wejściu do parku, za przystankiem autobusowym), którą zainicjowała 11 września wystawa zdjęć Mikołaja Majdy „WTC – Ruiny Spokoju”.

Stanisław Dróżdż (ur. 1939 r. w Sławkowie) jest, cytując Tadeusza Sławka, "najciekawszym i najbardziej konsekwentnym polskim poetą konkretnym". Jego prace tworzone od 1967 roku należą do wyjątkowo radykalnych i ascetycznych wypowiedzi w tej dziedzinie. Niezwykła dynamika dzieła Dróżdża pochodzi z napięcia pomiędzy minimalizmem formalnym jego prac, a totalnością wizji artysty wykraczającą poza przestrzeń wystawy.
"Pojęciokształty" - bo tak nazywa Dróżdż swoje oryginalne utwory z pogranicza poezji i sztuk wizualnych - przedstawiają w sugestywny sposób sprzężenie pojęcia z formą jego zapisu. Teksty Dróżdża realizowane są w postaci maszynopisów, fotograficznych odbitek, komputerowych wydruków i instalacji przestrzennych. Dróżdż tworzy z pojedynczych słów, liczb, liter nową jakość wizualną i znaczeniową, stawiając sobie za cel, aby w minimum zapisu osiągnąć maksimum treści skojarzeniowych. Czarno-biała, oszczędna estetyka tekstów występuje w bezpośredniej relacji z ich etycznym, egzystencjalnym przesłaniem.

Ostatnie lata to renesans zainteresowania twórczością tego artysty. W 2002r. Stanisław Dróżdż został Laureatem Nagrody Artystycznej Fundacji Nowosielskich. W 2003 r. reprezentował Polskę na 50 Biennale w Wenecji, o prezentowanej tam pracy „Alea lacta Est” Mark Glazebrok napisał, że „jest wizualnie błyskotliwą, pozbawioną czułostkowości, oczyszczającą, mądrą, wielopłaszczyznową odpowiedzią na samo życie”

„Klepsydra” należy do najbardziej znanych prac Dróżdża, a jednocześnie, chyba z powodu trudności ekspozycyjnych, najrzadziej prezentowanych. Znalazła się w kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w roku 2007, dzięki pomocy finansowej posła Janusza Palikota i dotacji Miasta Lublin, była już prezentowana podczas wystawy „Antypody”. Tym razem zostanie po raz pierwszy wyeksponowana w przestrzeni publicznej.

Czy słusznie? Według inicjatora tej wystawy Waldemara Tatarczuka, jeden z najruchliwszych lubelskich traktów, wzdłuż Ogrodu Saskiego jest miejscem idealnym. Rozedrgane, naszpikowane
reklamami, pędzące we wszystkich możliwych kierunkach miasto potrzebuje oddechu, intelektualnej refleksji, jaką dają „pojęciokształty” Dróżdża. Jest to jednocześnie ten typ sztuki współczesnej, który trafi do każdego, gdyż niesie ze sobą uniwersalny przekaz. „Klepsydra” nie jest pozbawiona pewnej zagadkowości, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą, intrygującą.