W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Z biegiem Bugu (TVP3 Lublin)
22.08.200715:19

Lubelski Oddział Telewizji Polskiej realizuje czteroodcinkowy cykl reportażowy pt. „Z biegiem Bugu” (dla TV Polonia i TVP3 Regionalna). Premiera na antenie TVP Polonia we wtorek 25 września 2007 r.

Zdjęcia po polskiej stronie Bugu (od Budynina i Mycowa na Zamojszczyźnie po Drohiczyn) zostały zrealizowane w pierwszej dekadzie sierpnia. Zdjęcia po ukraińskiej i białoruskiej stronie zostaną zrealizowane na przełomie sierpnia i września.

Cykl – pomyślany jako kulturalno-krajoznawczo-historyczny – opowiada o podróży z biegiem Bugu, od jego źródeł w Kotłowie (w pobliżu Złoczowa na Ukrainie), po piątą stolicę koronacyjną na ziemiach polskich w Drohiczynie.
W rolę narratora wcielił się Kamil Smerdel – utalentowany, młody aktor i dziennikarz.

W poszczególnych odcinkach zobaczymy stare polskie rezydencje kresowe w Podhorcach i Olesku i mityczne miasteczko Bełz (niegdysiejsza stolica województwa bełskiego). Odwiedzimy unikatowe, drewniane cerkwie unickie na Zamojszczyźnie i miejscowość Oszczów - którą odwiedził Fryderyk Chopin w 1830 roku. Obejrzymy miejsca bitew w Gródku nad Bugiem i Dubience, słynne fortyfikacje twierdzy brzeskiej, a także miejsca tragiczne, związane z wydarzeniami ostatniej wojny - jak hitlerowski obóz śmierci w Sobiborze czy Pawłówka (dawny Poryck) i Kryłów - miejsca pogromów Polaków przez nacjonalistów ukraińskich.

Wiele interesujących spostrzeżeń socjologicznych i architektonicznych można oczekiwać po wizytach ekipy w niewielkich, kresowych miasteczkach położonych równolegle po obu stronach Bugu (Hrubieszów i Włodzimierz Wołyński, Chełm i Luboml, itp.).

Pogranicze kulturowe i etniczne od zawsze słynęło z nietuzinkowych osobowości, mieszkających tu z wyboru lub wracających w poszukiwaniu inspiracji twórczych. Kilku z nich (artystów malarzy, pasjonatów kolekcjonerów i historyków) odwiedzi ekipa Lubelskiego Oddziału TVP. Na jej trasie znalazły się również znane centra religijne prawosławnych (Jabłeczna i Grabarka), unitów (Chełm), rzymskich katolików (Janów Podlaski, Drohiczyn), dawne skupiska Żydów (Bełz, Włodawa). Wiele z nich słynie dzisiaj z rzadkich atrakcji turystycznych (podziemne korytarze kredowe w Chełmie), lub imprez mających międzynarodową rangę (Janów Podlaski, Włodawa).

Bug jest ostatnią dziką rzeką Europy. Po obu jego stronach znajduje się wiele terenów chronionych jako parki krajobrazowe lub narodowe. Do najbardziej znanych należy Podlaski Przełom Bugu, który ekipa TVP pokonuje turystycznym stateczkiem, czy Szacki Park Narodowy, w którym znajdował się izolowany ośrodek, gdzie po lotach kosmicznych odpoczywali radzieccy kosmonauci. Dużą atrakcją z pewnością będą zdjęcia Bugu wykonane z patrolowej łodzi straży granicznej i z lotu ptaka, pokazujące niezwykle malownicze meandry tej nieokiełznanej rzeki.

jkw77
TVP3 Lublin
22 sierpnia 2007 r.