W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zajęcia dodatkowe w lubelskich przedszkolach w roku szkolnym 2013/2014

Zajęcia dodatkowe w lubelskich przedszkolach w roku szkolnym 2013/2014
24.09.201312:42

Od początku roku szkolnego w lubelskich przedszkolach prowadzone są następujące zajęcia dodatkowe: warsztaty plastyczne, zabawy w teatr, tańce ludowe, warsztaty kulinarne, piłka nożna, zumba dla dzieci, zajęcia ekologiczne, kółka sportowe, warsztaty muzyczne, zabawy chemiczne i fizyczne, warsztaty techniczne, szachy, gry planszowe, diagnoza i terapia dysleksji rozwojowej, warsztaty ceramiczne, dogoterapia.

Wiele z lubelskich przedszkoli prowadzi co najmniej dwa rodzaje zajęć, ale są takie, które prowadzą ich nawet siedem. Wiele przedszkoli współpracuje z Młodzieżowymi Domami Kultury, wzbogacając ofertę zajęć dodatkowych, z lubelskimi uczelniami wyższymi w zakresie nauk ścisłych (fizyka, chemia) oraz z centrum wolontariatu.

W okresie pierwszych dwóch tygodni września w przedszkolach były organizowane spotkania z rodzicami, podczas których rodzice zgodnie z postanowieniami statutów przedszkoli, składali wnioski o organizację zajęć dodatkowych danego rodzaju. Wnioski rodziców oprócz zajęć oferowanych i już prowadzonych przez przedszkola dotyczyły :języka angielskiego, karate, baletu, logopedii, gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, komputerów, szachów, piłki nożnej, tańca współczesnego, aerobiku dla dzieci, audycji muzycznych.

Miasto Lublin sfinansuje koszty zajęć logopedycznych, gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz nauki języka obcego (j. angielskiego) dla wszystkich chętnych dzieci. Zajęcia te, podobnie jak w latach poprzednich, rozpoczną się w październiku. Odbywać się będą we wszystkich przedszkolach, przy czym w większości tych placówek będą prowadzone przez nowo zatrudnionych nauczycieli (w największym stopniu dotyczy to języka angielskiego).

W przypadku podtrzymania zainteresowania przez rodziców organizacją innych rodzajów zajęć, dla prowadzenia których przedszkole nie może zatrudnić specjalistów w określonej dziedzinie (brak kwalifikacji do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela), dyrektorzy będą mogli wynajmować pomieszczenia podmiotom prowadzącym działalność edukacyjną po zakończeniu zajęć przedszkolnych.

Priorytetem w wydatkowaniu środków na doskonalenie nauczycieli w 2014 r. w Mieście Lublinie będzie dokształcanie nauczycieli pracujących w przedszkolach.

Poniżej w załączeniu znajduje się tabela zajęć dodatkowych realizowanych w poszczególnych placówkach.