W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zakończenie projektu edukacyjno-badawczego STADSLAB 2007

Zakończenie projektu edukacyjno-badawczego STADSLAB 2007
12.12.200710:13

"W dniu 13 grudnia odbędzie się prezentacja efektów Projektu STADSLAB 2007 masterclass Lublin, który dotyczy studiów i analiz urbanistycznych dotyczących Lublina. Osobami, które przybędą do Lublina, aby uświetnić zakończenie tego etapu projektu, są: Ruud Vreeman - burmistrz Tilburga, dr Gerard Hauser – radny Tilburga i menager ds. relacji publicznych i finansowania projektów oraz Marc Glaudemans - dziekan Akademii Architektury i dyrektor STADSLAB. Prezentacja oficjalna odbędzie się w godzinach od 14.00 do 16.00 w Trybunale Koronnym na Rynku Starego Miasta. O godzinie 17.00, w ramach Forum Kultury Przestrzeni” w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN rozpocznie się otwarta prezentacja prac projektowych połączona z publiczną dyskusją.

STADSLAB został założony jako laboratorium wiedzy i projektowania poświęcone specyfice miast europejskich, zwłaszcza w krajach, które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 i 2007 roku. Dynamiczny rozwój krajów na obrzeżach Unii po jej rozszerzeniu dotyczy w szczególny sposób miast jako ośrodków i generatorów tego rozwoju. To z kolei stawia wyzwania dla przekształceń infrastruktury, gospodarki, dla zmian w przestrzennej tkance miast. Jeśli zgodnie ze strategią Lizbońską rozwój gospodarczy ma się opierać na rozwoju miast, to właśnie w średnich miastach nowych krajów członkowskich dokonają się najbardziej dynamiczne zmiany decydujące o jakości i żywotności tego rozwoju. STADSLAB jest projektem międzynarodowym, a funkcjonuje przy Akademii Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Fontys w Tilburgu. Miasto Lublin oraz Wydział Architektury Politechniki Lubelskiej są partnerami tego projektu, a w kursie uczestniczyło po dwoje ich przedstawicieli.

Pierwszy kurs STADSLAB, adresowany do doświadczonych (min. 5 lat praktyki) architektów i urbanistów zajmujących się planowaniem miast, został poświęcony Lublinowi z racji kontaktów partnerskich między Tilburgiem a Lublinem. Obejmuje 4 tygodniowe sesje, z których ostatnia – grudniowa – będzie prezentacją efektów pracy całej grupy studentów w czterech zespołach tematycznych obejmujących: morfologię, czyli strukturę funkcjonalno-przestrzenną miasta – z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych; walory ekologiczne i obszary zieleni jako obszar kształtowania walorów jakości życia w mieście; infrastrukturę techniczną, a zwłaszcza układ obsługi komunikacyjnej; oraz sugestie dotyczące kierunków budowania oferty kulturowej. Projekt studialny obejmuje całe miasto wraz z relacjami regionalnymi oraz cztery wybrane fragmenty uznane za istotne dla dalszego rozwoju Lublina.

Oczekiwania władz miasta dotyczą nie tyle gotowych propozycji zmian w Lublinie, ile raczej konfrontacji z obrazem naszego miasta „z zewnątrz”, z kryteriami rozwoju stosowanymi w Holandii i innych krajach europejskich. Ważne jest też praktyczne zetknięcie z metodami prac planistycznych i projektowych stosowanymi w innych krajach europejskich, zwłaszcza w okresie znaczących zmian metodologicznych wywołanych presją cywilizacyjną XXI wieku. Projekt zostanie wykorzystany w pracach nad aktualizacją dokumentów strategicznych Lublina w zakresie odpowiadającym aspiracjom rozwojowym i potrzebom miasta. Prezentacja projektu STADSLAB pokaże, jak Lublin może być postrzegany w Europie i stanowić będzie inspirujący wkład do dyskusji o dalszym rozwoju miasta."

Informacja Wydziału Architektury Budownictwa i Urbanistyki