W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zalew Zemborzycki – ukończono remont prawej zapory i budowę nowej przepompowni

03.10.201914:15

Zgodnie z terminem zapisanym w umowie z wykonawcą wyremontowana została prawa zapora Zalewu Zemborzyckiego, powstała też nowa przepompownia wody.

Prace trwały od 30 sierpnia 2018 r. i zakończyły się 30 września roku obecnego. W najbliższych dniach rozpoczną się odbiory. Koszt inwestycji wyniósł około 11,5 mln zł. W wyniku realizacji inwestycji przywrócono pojemność retencyjną zbiornika wynoszącą 6 mln m3.

Zakres prac obejmował między innymi rozbiórkę przepompowni, która powstała jeszcze w latach 70. i budowę nowej przepompowni wody w rejonie ul. Grzybowej. Rozbudowany i przebudowany został zbiornik retencyjny o powierzchni lustra wody 1000 m2. Teren dookoła został uporządkowany, utwardzony i ogrodzony. Zadaniem przepompowni jest odwodnienie terenów położonych za zaporą boczną Zalewu.

Wykonano remont prawej zapory Zalewu na długości 1,3 km obejmujący: dogęszczanie wraz z uszczelnieniem korpusu zapory, podniesienie rzędnej korony zapory, odtworzenie schodów skarpowych, utwardzenie korony zapory płytami betonowymi, profilację rowu odwadniającego. Zamontowane zostały materace siatkowo-kamienne skarpy, wyremontowano część gruntową zjazdu z ul. Cienistej na koronę zapory.