Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zmarła Julia Hartwig

15.07.201712:06

Nie żyje Julia Hartwig, Honorowy Obywatel Lublina, wybitna poetka od urodzenia związana z naszym miastem.

Julia Hartwig urodziła się w 1921 roku w Lublinie. Rodzina Hartwigów mieszkała najpierw przy ul. Staszica, a następnie przy Krakowskim Przedmieściu. Rodzinę utrzymywał ojciec prowadzący zakład fotograficzny. Julia Hartwig uczyła się w szkole podstawowej mieszczącej się przy lubelskiej Katedrze, a następnie w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej.

W 1936 roku zadebiutowała w międzyszkolnym piśmie literackim „W słońce”. W tym czasie miała okazję poznać Jerzego Pleśniarowicza, Józefa Łobodowskiego i Józefa Czechowicza, który był recenzentem jednego z pierwszych utworów Julii Hartwig. W 1939 roku zdała maturę.

W czasie II wojny światowej brała udział w konspiracji. Byla żołnierzem Armii Krajowej, tak jak jej bracia. W tym okresie studiowała na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie kontynuowała studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim.

Dorobek poetycki Julii Hartwig obejmuje 25 tomów wierszy. Pisała również szkice, felietony, poematy, prozę, monografie pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Gillaume Apollinaire'owi. W listopadzie 2009r. została uhonorowana Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. J.Parandowskiego.

Również w 2009 roku Rada Miasta nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik liczbowo)