W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Żydowskie wesele w Lublinie
30.07.201411:01

Inscenizacja ślubu żydowskiego to unikalne w skali kraju wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz cyklicznych imprez wielokulturowego Lublina. Stare Miasto w najbliższy weekend przybliży uczestnikom radość smakowania potraw żydowskich oraz tradycję z pogranicza, religii, nauki, teatru i muzyki. Festiwal kuchni i tradycji żydowskiej odbędzie się w Lublinie w najbliższy weekend (2, 3 sieprnia).

Podczas wydarzenia „Nasze Wielkie Żydowskie Wesele” mieszkańcy i turyści będą mogli poznać wielokulturową stronę miasta. Lublin był ośrodkiem silnej tradycji nauczania Talmudu, tutaj działała, jedna z pierwszych w Polsce, hebrajska drukarnia, tu zbierał się Sejm Czterech Ziem, w tym miejscu prowadzili działalność słynni mistycy chasydzcy jak np. Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic zwany Widzącym z Lublina.

W najbliższą sobotę (2 sierpnia) powróci dawny gwar ulicy Krawieckiej, gdzie żydowskie kobiety sprzedawały gorący groch i bajgle. Ulica Krawiecka przypomni nam żydowski, przedwojenny Lublin, jego mieszkańców, ich smutki i radości, głośne od zabaw dziecięcych podwórka. Program zakłada także możliwość bezpłatnego zwiedzania miejsc związanych ze społecznością żydowską, m.in. Bożnicy Hewra Nosim przy ulicy Lubartowskiej, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, Izby Drukarskiej oraz Piwnicy pod Fortuną - miejsce gdzie styka się wielokulturowość naszego miasta. W niedzielę 3 sierpnia, zapraszamy na zwiedzanie Jesziwas Chcachmej Lublin. Razem z przewodnikiem odkryjemy przedwojenny żydowski Lublin.

Atmosfera gościnności i wyjątkowego wydarzenia towarzyszyć nam będzie w sobotę do późnych godzin wieczornych. O godz. 16.00 rozpocznie się inscenizacja ślubu żydowskiego z udziałem publiczności. Poprzedzona zostanie barwnym korowodem spod Bramy Grodzkiej (godz. 15:30) Odegranie scen weselnych przez aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy w przepięknej aranżacji tego fragmentu Starego Miasta, koncerty klezmerskie, małe sklepiki i stragany - to wszystko odda obraz Lublina jako miasta przepełnionego historią i tradycją.



Program „Naszego Wielkiego Żydowskiego Wesela”:

sobota, 2 sierpnia:
od godz. 10.00 - stragany żydowskie

od godz. 10.00 - szkoła żydowska dla najmłodszych - Cheder na Złotej - w programie:
1.Warsztaty wycinanki żydowskiej g. 10.30 - prowadzenie Joanna Matyjasek
2. Warsztaty z rękodzieła g. 12.00 - prowadzenie Joanna Matyjasek
3. Czytanie bajek Singera g. 13.30 - czytanie Pani Wanda Lotter
4. Warsztaty tańca izraelskiego g. 14.00 - prowadzenie Pani Monika Leszczyńska

od godz. 10.00 do 15.30 bezpłatne zwiedzanie miejsc - wystarczy zadzwonić i zapisać się na listę zwiedzających pod nr tel. 504-969-206. Zapisy na zwiedzanie żydowskiego Lublina prowadzi Małgorzata Szatkowska:
Piwnica Pod Fortuną - wielokulturowy Lublin w pigułce
Brama Grodzka Teatr NN - żydowskie miasto Lublin, makieta żydowskiej dzielnicy, wystawy, historie mówione
Izba Drukastwa na Żmigrodzie - historia drukarstwa 
Bożnica Chewra Nosim na Lubartowskiej - o historii żydów lubelskich opowiadać będzie Luba Matraszek, wystawa: Jesteśmy.

godz. 15.30 - korowód z Bramy Grodzkiej

godz. 16.00 - inscenizacja ślubu żydowskiego z udziałem publiczności: koncert zespołu Lubliner Klezmorim, koncert zespołu kapela klezmerska z warszawy, występ baletu męskiego - tańce żydowskie

godz. 13.00 - warsztaty kuchni żydowskiej: Kuchnia koszerna - jak to ugryźć?


niedziela, 3 sierpnia:
od 11.00 zwiedzanie Jesziwas Chachmej Lublin

godz. 11.00 - niecodzienny spacer z przewodnikiem po żydowskim mieście Lublinie, start Mandragora, Rynek 9 , koniec trasy Jesziwas Chachmej Lublin (2 godziny)

Miasto Lublin jest partnerem wydarzenia Nasze Wielkie Żydowskie Wesele, a Prezydent Krzysztof Żuk objął je swoim patronatem.