W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czerwiec 2018: kartka z kalendarza

Czerwiec 2018: kartka z kalendarza
04.06.201812:58

Niniejszy kalendarz przygotowany przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin przypomina wydarzenia, które na przestrzeni 100 lat miały miejsce w Lublinie, stając się inspiracją ruchów wolnościowych w całym kraju.

„4 czerwca 1989 roku w Lublinie skończył sie komunizm. Już przed północą w siedzibie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Województwa Lubelskiego przy Krakowskim Przedmieściu 62 odebrano telefon o sukcesie wyborczym w skali całego województwa.
O wynikach informowali ulokowani w komisjach wyborczych mężowie zaufania z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Każda z komisji była obserwowana przez ludzi KO z obawy przed „cudem nad urna”, fałszerstwem wyborczym. Z lubelskiej drużyny Lecha Wałęsy senatorami zostali: Adam Stanowski i Henryk Janusz Stępniak, posłami - Ignacy Czeżyk, Zygmunt Łupina, Tadeusz Mańka i Janusz Rożek.
Sukces 4 czerwca był efektem mobilizacji przedstawicieli róznych środowisk lubelskiej opozycji, którzy w krótkim czasie, od poczatku kwietnia do dnia wyborów podjęli szereg działań by przybliżyć społeczeństwu  andydatów „Solidarności”. Powstał Komitet Obywatelski „Solidarnosc” Województwa Lubelskiego, którego zewodniczącym został Jerzy Kłoczowski. Organizowano lokalne Komitety Obywatelskie, wyłoniono kandydatów do Sejmu i Senatu, obsadzono obwodowe komisje wyborcze meżami zaufania, dla radia i telewizji przygotowywano audycje wyborcze, wydawano w warunkach działającej cenzury „Biuletyn”, kandydaci i ich asystenci przeszli
przez kurs autoprezentacji, w szalonym tempie odbywały sie spotkania wyborcze, kolportowano plakaty, ulotki, prasę a nawet przeprowadzono przedwyborczy sondaż. Powołano Biuro Wyborcze, Biuro Prasowe i sekretariat KO. Powstał lubelski plakat wyborczy „Tobie sie uda”, wydrukowany w liczbie 30 tys. egzemplarzy. Starą metodą, z mąki robiono klej i obklejano miasto. Co najmniej kilkaset osób, w skali ówczesnego województwa lubelskiego, angażowało się na rzecz pojawiającej się szansy. Dali rade.”

Opracowanie haseł z kalendarza i wybór zdjęć: Łukasz Kijek

Pliki do pobrania

Banner Rozlicz PIT