W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto Poezji 2018 „Słowa na wolności”

Miasto Poezji 2018 „Słowa na wolności”
16.05.201810:40

„Słowa na wolności” to hasło i kierunek działań tegorocznej, jedenastej, edycji festiwalu „Miasto Poezji” w Lublinie. Przez lata festiwal, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji, stał się przestrzenią do rozmów o poezji, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społeczno­artystycznych popularyzujących poezję. Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Paweł Próchniak, w ten sposób anonsuje obecną edycję:

Poezja jest dla ludzi, jest wolnością słów, jest słowem właściwie użytym – warto przy niej obstawać. Zwłaszcza dziś, w świecie słów na posyłki, słów udręczonych i ogłupiałych, warto słuchać wierszy, warto wsłuchiwać się w ich słowa: wolne, odważne, brzmiące mocno i czysto, konieczne – jak oddech.

W tegorocznym haśle dostrzec można echa manifestów futurystycznych z początku XX w. „Miasto Poezji” spogląda w ten sposób w przeszłość, która nie bała się przyszłości z jej zmiennym, szalonym tempem i niepokojami. Podobnie lubelski festiwal nie boi się pytań trudnych, mierzenia się z kanonem i eksperymentowania. Hasło „Słowa na wolności” nawiązuje też do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Festiwal rozpoczną 23 maja o godz.11:00 Terytoria Poezji (Śniadanie Poezji, Warsztaty zrób to sam, Poezja obcojęzyczna, Fotoakcja, Przepisywanie wierszy, Poeci Lublina). Szczegółowy program na stronie: http://teatrnn.pl/miastopoezji/.

Agorą „Miasta Poezji” stają się na czas festiwalu Brama Grodzka i Dom Słów. To tu będziemy uczestniczyli w głównej części programu, w rozmowach wierszy i rozmowach o wierszach.

Lublin na czas festiwalu stanie się rozsypaną antologią. Miejscami spotkań i działań poetyckich podczas „Miasta Poezji” od lat stają się uniwersytety, biblioteki, domy kultury, jak też ulice, place, przystanki autobusowe, domy opieki społecznej, szkoły, świątynie, kawiarnie. Tradycją festiwalu stało się tatuowanie chodników i ścian Lublina dziesiątkami wierszy. Po każdym festiwalu pozostaje też mural z wierszem – jasny ślad poezji na tkance miasta.

Szczególnie ważne będą „Mieszkania Poezji”, czyli spotkania w mieszkaniach prywatnych. Współtwórcami i animatorami „Miasta Poezji” są również ci, którzy w swoich mieszkaniach tworzą wydarzenia inspirowane poezją. W ramach tego programu festiwal dociera też do domów pomocy społecznej, a także do miejsc sfery publicznej, które tylko na czas festiwalu zmieniają się w poetyckie mieszkania. W tym roku „Mieszkania Poezji” można organizować także poza Lublinem.

Co roku wydawane są kolejne tomy poetyckie w dwóch seriach: „Poeci Lublina” to wybór wierszy współczesnych poetów naszego miasta - w tym roku będzie to tom Andrzeja Niewiadomskiego „Podwójna kosa”.

„Biblioteka Zapomnianych Poetów” przywraca natomiast pamięć o tych, których wiersze niesłusznie zniknęły z literackiego krwiobiegu. W tym roku będą to tomy wierszy Anny Pogonowskiej i Włodzimierza Słobodnika.

Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich jest Józef Czechowicz. W historii festiwalu siedmiokrotnie przyznana została nagroda „Miasta Poezji” nazwana „Kamień” – tak jak tytuł pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927.

Podczas festiwalu odbędzie się, jak co roku, slam – szczególny rodzaj poetyckiego konkursu, w którym zwyciężyć mogą tylko ci, którzy potrafią stworzyć silną więź ze słuchaczami. Natomiast dzięki „Małemu Miastu Poezji” i Świadectwom Poezji festiwal po raz kolejny dotrze także do najmłodszych oraz uczniów szkół.

I tak ze słów na wolności, z tej rozsypanej antologii, z wnętrza której wyraźnie słychać rozmowy wierszy, „Miasto Poezji” po raz kolejny budzi się do życia, ciesząc się świętem swoich mieszkańców.

W trakcie dziesięciu edycji festiwalu odwiedzili nas m. in.: Wojciech Bonowicz, Zbigniew Dmitroca, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Grzebalski, Paweł Huelle, Julia Hartwig, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Piotr Matywiecki, Piotr Mitzner, Andrzej Niewiadomski, Eda Ostrowska, Jacek Podsiadło, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann, ks. Alfred Wierzbicki, Bohdan Zadura i wielu, wielu innych.

Gośćmi Miasta Poezji 2018 będą między innymi: Miłosz Biedrzycki, Mariusz Grzebalski, Natalia Malek, Joanna Mueller-Liczner, Andrzej Niewiadomski, Kira Pietrek, Krzysztof Siwczyk, Paweł Sołtys (Pablopavo), Andrzej Sosnowski, Maja Staśko, Artur Szlosarek, Ilona Witkowska, Bohdan Zadura.

Organizatorzy:

Dom Słów
ul. Królewska 17/ Żmigród 1
www.domslow.teatrnn.pl

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
ul. Grodzka 21, 20-112 Lublin
www.teatrnn.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem “Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Banner Rozlicz PIT