W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Siłaczki - Lubelska premiera filmu oraz spotkanie z Martą Dzido

Siłaczki - Lubelska premiera filmu oraz spotkanie z Martą Dzido
06.12.201813:44

Wyjątkowa okazja na seans w Lublinie niecałe 2 tygodnie od ogólnopolskiej premiery! Zapraszamy na lubelską premierę świeżo ukończonego filmu Siłaczki, kóry opowiada o losach pierwszych emancypantek w Polsce. W stulecie wywalczenia praw wyborczych przez kobiety zobaczmy jak wyglądała emancypacja, życie, rozterki i siostrzeństwo naszych przodkiń, postaci mniej lub bardziej znanych nam z podręczników, opowieści, narracji herstorycznych.

O filmie Marta i Piotr piszą tak:
„Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.

Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.

Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.
Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!
Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek.

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki.
O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:
Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!”

Reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Scenariusz: Marta Dzido
Zdjęcia: Michał Wiśniowski

Galeria Labirynt
10.12.2018
godz. 18:00
Sala Kinowa


Wydarzenie organizuje Fundacja HerStory, która już od prawie 5 lat działa na rzecz upamiętnienia kobiet w historii, edukacji herstorycznej, antydyskryminacyjnej oraz wspierania kobiet, dziewcząt i grup dyskryminowanych. Publikujemy, wyświetlamy, dyskutujemy i aktywizujemy!

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin

Banner Rozlicz PIT