W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podpisanie umowy o partnerstwie Lublina i Charkowa

Podpisanie umowy o partnerstwie Lublina i Charkowa
19.05.202214:30

W sobotę (21 maja) Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Mer Charkowa Ihor Terekhov podpisali umowę o partnerstwie Lublina i Charkowa. Uroczystość odbyła się w formule online w sali obrad Rady Miasta Lublin w Ratuszu.

– Partnerstwo naszych miast jest realizacją postanowień przyjętej w kwietniu uchwały Rady Miasta oraz odzwierciedleniem dotychczasowych, udanych relacji między Lublinem a Charkowem. Nasze miasta już od 2017 roku są zaprzyjaźnione.Teraz w czasie trwającej wojny, w symbolicznym geście, chcemy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast. Sam wybór daty nie jest przypadkowy, w trzecią sobotę maja Ukraina obchodzi Dzień Europy. Podpisując umowę w tym dniu, pragniemy podkreślić jak ważne są obecnie jedność i solidarność z Ukrainą, nie tylko Lublina, ale i całej Europy. Jestem dumny, że naszym nowym partnerem został Charków, bohaterskie miasto Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ze względu na trwającą inwazję Rosji w Ukrainie uroczystość podpisania umowy zorganizowano w formule online. Transmisja z wydarzenia dostępna jest na profilu FB Miasta Lublin. W uroczystości wzięli udział: Artem Valah Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie obecny w Ratuszu, natomiast Ihor Terekhov Mer Charkowa oraz Artur Pielasa Przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Charkowie połączyli się z Lublinem online. Wydarzenie uświetnił występ Teriany Koraliovej, solistki Charkowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Michała Łysienko.

Uchwałę dotyczącą umowy partnerskiej Lublina z Charkowem Rada Miasta Lublin przyjęła 28 kwietnia br. Charków jest ósmym miastem partnerskim Lublina w Ukrainie, obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska i Łucka.

Charków był miastem zaprzyjaźnionym Lublina od 2017 roku. Podpisanie listu intencyjnego zostało poprzedzone wieloletnią współpracą. Delegacje Charkowa rokrocznie uczestniczyły w kolejnych edycjach Kongresu Współpracy Transgranicznej w Lublinie. Przedstawiciele obu miast brali udział we wspólnych projektach, takich jak „Szkoła Merów” czy „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”. Od lat ściśle współpracują również uniwersytety z naszych miast. W 2019 roku w Charkowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Droga do Nagrody Europy: wyzwania i perspektywy” z udziałem Lublina, podczas której wymieniano doświadczenia na temat starań o uzyskanie Nagrody Europy (Charków otrzymał tę nagrodę w 2010 r., a Lublin w 2019 r.). Ponadto Charków aktywnie wspierał Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.