W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drzewa dla każdej dzielnicy Lublina

Drzewa dla każdej dzielnicy Lublina
02.04.202112:39

Kilkaset drzew pojawi się w przestrzeni Lublina dzięki realizacji projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza – drzewa dla każdej dzielnicy”. Ideą tego ogólnomiejskiego działania jest opracowanie wspólne z mieszkańcami mapy nasadzeń, a następnie posadzenie drzew w 25 dzielnicach. Propozycje lokalizacji znajdujących się na terenach miejskich można zgłaszać do 30 kwietnia.

– Zachęcamy mieszkańców do wskazywania miejsc dla nowych drzew w Lublinie. Na postawie zaproponowanych lokalizacji opracowana zostanie mapa, która będzie podstawą do posadzenia w Lublinie nowych drzew za kwotę blisko miliona złotych. Pomysł na miejsca nowych zadrzewień może zgłosić każdy. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, nie trzeba wskazywać konkretnych gatunków drzew. Sugerujemy jednak wybór drzew liściastych w formie skupisk, na przykład zagajników lub alei – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Wyłoniony w konkursie wykonawca, czyli Fundacja Krajobrazy w konsultacji z Radami Dzielnic, mieszkańcami, organizacjami i instytucjami stworzy mapy nasadzeń w każdej z 25 dzielnic biorących udział w projekcie. W następnej kolejności, wskazane obszary zostaną poddane ocenie eksperckiej pod kątem infrastruktury podziemnej, własności terenu, planu zagospodarowania, doboru gatunkowego oraz kompozycji estetycznej.

W skład zespołu wejdą eksperci z dziedzin architektury krajobrazu, dendrologii i gospodarki przestrzennej. Każda z dzielnic biorących udział w projekcie otrzyma lokalizacje dla 25-40 drzew. Już na przełomie maja i czerwca zostaną symbolicznie posadzone wspólnie z mieszkańcami pierwsze drzewa w każdej z 25 dzielnic. Będą to klony, lipy, buki i platany. Pozostałe kilkaset drzew, pojawi się w mieście jesienią, w miejscach wynikających z opracowanej mapy.

Propozycje miejsc, w których mają być posadzone drzewa są przyjmowane do 30 kwietnia poprzez:

  • ankietę online,
  • zgłoszenie telefoniczne pod numerem: 517 203 777 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00;
  • zgłoszenie mailowe na adres: info@fundacjakrajobrazy.pl;
  • zgłoszenie pocztowe na adres: Fundacja Krajobrazy, ul. Bernardyńska 15, 20-950 Lublin.

W przypadku zgłoszeń wysyłanych e-mailem lub pocztą tradycyjną, należy skorzystać z formularza, a jego skan lub wersję papierową odesłać na podany wyżej adres mailowy lub pocztowy.

Fundacja Krajobrazy zaprosi także wszystkich chętnych do udziału w otwartym webinarze edukacyjnym.

Informacje o projekcie, jak również o poszczególnych wydarzeniach podawane będą na stronie internetowej lublin.eu, profilu Obywatelski Lublin, stronie Fundacji Krajobrazy, a także jej profilu na Facebooku.

O-16 „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza – drzewa dla każdej dzielnicy” to projekt z VII edycji Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu poparło go 2238 osób.


 

Facebook Obywatelski Lublin