W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tegoroczny Budżet Obywatelski ze zmianami

Tegoroczny Budżet Obywatelski ze zmianami
24.02.202011:38

Więcej środków na projekty dzielnicowe oraz konieczność dostosowania projektów do potrzeb różnych grup mieszkańców Lublina to podstawowe zmiany w regulaminie tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Proponuję modyfikację regulaminu Budżetu Obywatelskiego w zakresie maksymalnych kosztów projektów dzielnicowych. To małe projekty infrastrukturalne cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego podnosimy koszt projektu dzielnicowego do 350 tys. zł. Jednocześnie, do 1,5 mln zł wzrasta koszt maksymalny projektów ogólnomiejskich – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Propozycja zmian w lubelskim budżecie obywatelskim, która trafi pod obrady Rady Miasta na lutowej sesji, wynika z przeprowadzonych konsultacji społecznych oraz oceny kilkuletnich doświadczeń. Dodatkowo wymusza je zmiana w ustawie o samorządzie gminnym i zobowiązanie projektodawców oraz samorządu do uwzględnienia zapisów nowej ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Oznacza to w praktyce, że osoby składające projekt będą zmuszone do określenia jego ogólnodostępności, na co w trakcie oceny projektów będzie zwracała komisja szczególną uwagę.

Przedkładany pod obrady Rady Miasta projekt zmiany Regulaminu, zawiera m.in. następujące zmiany:

  • doprecyzowanie definicji projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych;
  • zmiana wysokości kwot maksymalnych projektów: dzielnicowego z 300 000 zł na 350 000 zł, ogólnomiejskiego inwestycyjnego z 1 200 000 zł na 1 500 000 zł, ogólnomiejskiego nieinwestycyjnego z 300 000 zł na 200 000 zł,
  • precyzyjne zdefiniowanie ogólnodostępności projektu, co jest związane ze zmianą w przepisach,
  • zmiany w zakresie weryfikacji osób głosujących, w szczególności zakresu przekazywanych danych osobowych – osoba głosująca będzie weryfikowana na podstawie 4 ostatnich cyfr nr PESEL lub wskazanego numeru dokumentu tożsamości.

Projekt uchwały zmieniającej regulamin Budżetu Obywatelskiego dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin.

Facebook Obywatelski Lublin