W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Plan dla Dzielnic” w dzielnicach Kalinowszczyzna i Tatary

„Plan dla Dzielnic” w dzielnicach Kalinowszczyzna i Tatary
04.01.202209:49

Trzecie spotkanie w ramach Projektu „Plan dla Dzielnic” za nami. 7 grudnia Prezydent Miasta Lublin i jego Zastępcy spotkali się z mieszkańcami dzielnic Kalinowszczyzna oraz Tatary.

„Plan dla Dzielnic” to projekt Miasta Lublin, którego celem jest opracowanie wspólnie z mieszkańcami, Radami Dzielnic oraz lokalnymi działaczami planów dalszego rozwoju dla każdej dzielnicy z uwzględnieniem zmian demograficznych, komunikacyjnych i infrastrukturalnych, jakie zaszły w ostatnich latach. Idea projektu jest kontynuacją prac nad Strategią Lublin 2030, podczas których, mieszkańcy zgłosili ciekawe pomysły dotyczące przyszłości swoich dzielnic. Projekt „Plan dla Dzielnic” zainaugurowało spotkanie dla mieszkańców dzielnic Czuby Południowe i Węglin Południowy, które odbyło się 4 listopada. Drugie spotkanie w dzielnicach Sławin, Sławinek, Szerokie miało miejsce 30 listopada. Kolejnym etapem Projektu będą wspólne spacery z mieszkańcami w każdej dzielnicy.

Projekt „Plan dla Dzielnic” pozwolił nam rozpocząć lokalne debaty na temat tego, jak poszczególne dzielnice powinny wyglądać w perspektywie najbliższych lat. Miasto stale realizuje inwestycje w dzielnicach, aby poprawić jakość życia ich mieszkańców. Od 2018 roku na inwestycje w dzielnicach przeznaczono ponad 290 mln zł, w tym blisko 24 mln zł na inwestycje na Tatarach i Kalinowszczyźnie. Mam nadzieję, że spotkania w ramach „Planu dla Dzielnic” pomogą na nowo zdefiniować priorytety w każdej dzielnicy i w konsekwencji umożliwią podejmowanie jeszcze większej liczby działań, które będą bliskie mieszkańcom – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Podczas spotkania z mieszkańcami dzielnic Kalinowszczyzna i Tatary najczęściej poruszano tematy tworzenia i pielęgnacji terenów zielonych, nowych miejsc parkingowych, poprawy bezpieczeństwa oraz budowy i remontów ulic osiedlowych.

Kwestie, na które najczęściej wskazywali mieszkańcy dzielnicy Kalinowszczyzna to potrzeba remontów ulic (m.in. ul. Krzemienieckiej, Okrzei i Kustronia), poprawy oświetlenia w dzielnicy czy tworzenia nowych miejsc parkingowych. Poruszono również zagadnienie poprawy bezpieczeństwa i rozszerzenia monitoringu miejskiego na kolejne obszary. Mieszkańcy dopytywali także o możliwość podjęcia dalszych prac w Parku Zawilcowa, rewitalizację Słomianego Rynku oraz o zagospodarowanie Placu Singera. Padły również pytania o realizację dwóch projektów Budżetu Obywatelskiego – „Inwestycje na Kalinowszczyźnie” oraz „Modernizacja i rozbudowa parkingu przy ul. Lwowskiej 10”. Uczestnicy spotkania zgłaszali także potrzebę rozwiązania problemów drobnych, takich jak ustawienie koszy na śmieci. Poruszono również kwestię komunikacji z Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna. Podczas spotkania podniesiono ponadto zagadnienie wspierania lokalnych klubów sportowych i rozwoju sportu w mieście, a także zgłoszono pomysł montażu tablic, na których byłyby prezentowane zdjęcia przedstawiające dzielnicę w przeszłości i obecnie.

Dla mieszkańców dzielnicy Tatary najistotniejszymi zagadnieniami również są remonty ulic (m.in. ul. Montażowej czy sięgaczy ul. Gospodarczej) oraz poprawa oświetlenia dzielnicy. Wskazano także na potrzebę rewitalizacji dzielnicowych skwerów oraz przebudowy komórek na opał przy ul. Turystycznej. Podniesiono również kwestię poprawy bezpieczeństwa w dzielnicy i możliwości skierowania tu większej liczby patroli Straży Miejskiej i Policji. Padły także pytania o rewitalizację amfiteatru oraz o aktualne plany dotyczące zagospodarowania Dworku Grafa. Ponadto poruszono temat modernizacji obiektów oświatowych na terenie dzielnicy. Uczestnicy spotkania zgłosili również potrzebę remontu chodnika przy ul. Łęczyńskiej oraz odnowienia elewacji budynków przy ul. Odlewniczej, których właścicielem jest Miasto.

Wydarzenie odbyło się 7 grudnia 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Podzamcze. Spotkanie poprowadzili: Paweł Prokop – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. partycypacji społecznej i współpracy transgranicznej oraz Piotr Choroś – Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. W spotkaniu razem z Prezydentem Miasta Lublin Krzysztofem Żukiem uczestniczyli jego Zastępcy: Monika Lipińska – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych; Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Artur Szymczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju oraz Mariusz Banach – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania. Obecni byli także dyrektorzy komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Lublin i jednostek budżetowych, a także Komendant Straży Miejskiej Miasta Lublin.