W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Plan dla Dzielnic” w dzielnicach Wrotków i Zemborzyce

„Plan dla Dzielnic” w dzielnicach Wrotków i Zemborzyce
15.12.202214:36

3 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Plan dla dzielnic”. Tym razem Prezydent Miasta Lublin i jego Zastępcy spotkali się z mieszkańcami dzielnic Wrotków i Zemborzyce.

– Dzielnice Zemborzyce i Wrotków to kolejne obszary miasta, dla których wspólnie z mieszkańcami dyskutujemy na temat aktualnych potrzeb i dalszych kierunków rozwoju tych terenów. Spotkania z cyklu „Plan dla dzielnic” pozwalają na określenie, które ze zgłoszonych wniosków są priorytetem dla mieszkańców. Pomaga nam to nie tylko stworzyć wieloletnie strategie ich rozwoju, ale także uwzględnić najpilniejsze z potrzeb przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Mieszkańcy dzielnicy Zemborzyce najczęściej poruszali zagadnienia budowy oraz remontów dróg i chodników, zieleni miejskiej oraz tworzenia miejsc spotkań. W zakresie infrastruktury drogowej w tej części miasta, zwracano uwagę na potrzebę podjęcia prac m.in. na ul. Janowskiej, Letniskowej, Modrej, Cienistej, Pasiecznej i Stary Gaj. Podniesiono także temat wzmożonego ruchu na ul. Pasiecznej, która łączy dzielnicę z obwodnicą oraz kwestię bezpieczeństwa pieszych na tej ulicy. Wskazano również potrzebę poprawy bezpieczeństwa w rejonie przedszkola przy ul. Janowskiej, a także podjęcia rozmów z PKP w sprawie utworzenia przejścia pieszego przez tory kolejowe w pobliżu ul. Stary Gaj. Poruszono ponadto zagadnienie braku wodociągu na ul. Tęczowej i Pasiecznej. Padły także pytania o ul. Tęczową i stan prac związanych z uregulowaniem spraw własnościowych dla tego obszaru. Podniesiono również temat planowanej budowy Parku Nadrzecznego oraz wnioskowano o utworzenie domu kultury lub innego miejsca spotkań dla mieszkańców dzielnicy. Poruszono także problem dzikich zwierząt pojawiających się w tej części miasta, szczególnie w rejonie ulic: Janowska, Rąblowska i Pod Gajem. Ponadto uczestnicy spotkania prosili o budowę placu zabaw oraz ustawienie tablic informacyjnych na terenie dzielnicy.

Mieszkańcy dzielnicy Wrotków najczęściej mówili o potrzebie utworzenia domu kultury, lub innego miejsca, w którym mogliby się integrować. Wnioskowali o znalezienie przestrzeni dla dzieci, tak aby mogły wspólnie spędzać czas po zajęciach szkolnych. Padły również pytania o możliwość udostępniania w godzinach wieczornych i późnopopołudniowych boisk w funkcjonujących na terenie dzielnicy placówkach oświatowych. Zaproponowano także, aby Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, przystosować do pozalekcyjnej działalności młodzieżowej. Uczestnicy spotkania poruszyli ponadto temat kwestii własnościowych na terenie ogrodów działkowych przy zbiegu ulic Wolińskiego i Zemborzyckiej oraz braku połączenia pomiędzy ul. Wolińskiego i Diamentową. Podjęto również zagadnienie budowy ul. Korczaka oraz wskazywano na potrzebę oświetlenia przystanku na ul. Zemborzyckiej w pobliżu ul. Wolińskiego. Wnioskowano ponadto o montaż dodatkowych pojemników na odpady przy ul. Granata, Wolińskiego i Zemborzyckiej.

Wydarzenie odbyło się 3 października 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego przy ul. Nałkowskich 110, a poprowadził je Piotr Choroś – Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. W spotkaniu razem z Prezydentem Krzysztofem Żukiem uczestniczyli jego Zastępcy: Artur Szymczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, Mariusz Banach – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania oraz Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Obecni byli także przedstawiciele Rady Miasta Lublin, dyrektorzy komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Lublin i jednostek budżetowych, a także Komendant Straży Miejskiej Miasta Lublin.

„Plan dla Dzielnic” to projekt Miasta Lublin, którego celem jest opracowanie wspólnie z mieszkańcami, Radami Dzielnic oraz lokalnymi działaczami planów dalszego rozwoju dla każdej dzielnicy z uwzględnieniem zmian demograficznych, komunikacyjnych i infrastrukturalnych, jakie zaszły w ostatnich latach. Idea projektu jest kontynuacją prac nad Strategią Lublin 2030, podczas których, mieszkańcy zgłosili ciekawe pomysły dotyczące przyszłości swoich dzielnic. Kolejne etap Projektu to wspólne spacery z mieszkańcami oraz warsztaty w każdej dzielnicy.