W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dostępność Szkolnych Budżetów Obywatelskich dla uczniów i uczennic z Ukrainy

Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
Dostępność Szkolnych Budżetów Obywatelskich dla uczniów i uczennic z Ukrainy
06.10.202208:16

Partycypacja, równość szans i dostępność w procesie przygotowania i przeprowadzenia Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, także w kontekście dzieci i młodzieży ukraińskich uczących się w szkole/ośrodku to jedna z podstawowych zasad realizacji procesu w placówce.

Nabór wniosków placówek oświatowych w konkursie "Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie – druga edycja" trwał w momencie, kiedy wiele  z nich dostosowywało swoje funkcjonowanie do znacznego napływu uczniów i uczennic z Ukrainy. Mimo to 20 szkół i ośrodków postanowiło zrealizować u siebie SBO w sposób włączający, tak aby cała społeczność szkolna uczestniczyła w procesie. Wiele szkół przewidziało realizację SBO przy udziale nauczycieli i nauczycielek znających język ukraiński z tłumaczeniami dokumentów oraz działaniami integracyjnymi.

Raport Centrum Edukacji Obywatelskie pt. "Wyzwania i potrzeby związane z napływem uczniów z Ukrainy" wskazuje, jakie są potrzeby i jakie problemy pojawiają się w szkołach, które goszczą uczennice i uczniów z Ukrainy. Publikacja jest pomocna w tym, by zaplanować zarówno pracę z klasą i szkołą, jak i rozwiązania systemowe. Jak wynika z raportu największe wyzwania szkół w tym zakresie to m.in.: bariera językowa, brak wsparcia psychologicznego, zbyt duża liczba uczniów uchodźczych w jednej klasie, brak kompetencji w zakresie integracji i przeciwdziałania dyskryminacji.

W ramach realizacji Szkolnych Budżetów Obywatelskich zapewnione jest wsparcie Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży "Teatrikon":

  • wsparcie językowe (tłumaczenie materiałów tworzonych w ramach SBO na j. ukraiński);
  • merytoryczne (wsparcie związane z włączaniem i integrowaniem).

Zachęcamy do aktywnej współpracy i kontaktu: Aleksandra Iwańska-Figura tel: 780155547, e-mail: .

Co ważne, w najbliższych tygodniach uruchomiona zostanie nowa przestrzeń działań na rzecz integracji dzieci i młodzieży z Polski i z Ukrainy - Spilno Lublin. Otwarcie planowane jest w drugiej połowie października. Siedziba inicjatywy zlokalizowana będzie w Hali Globus, gdzie obecnie trwają prace adaptacyjne. Spilno Lublin jest efektem wspólnej pracy lubelskich organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Homo Faber, Fundacji 5Medium, Fundacji Sempre a Frente i Stowarzyszenia Bona Fides. Wszystkie podjęte działania finansowane są przez Miasto Lublin ze środków UNICEF-u.