W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
SBO czas start!
22.09.202212:23

Wrzesień rozpoczął aktywny czas w ramach Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Szkoły i ośrodki powołują Szkolne Zespoły Robocze oraz pracują nad regulaminami. Spotkaliśmy się by razem szukać inspiracji i dowiedzieć się, jak skutecznie przeprowadzić proces.

W dniu 21 września 2022 roku reprezentacje szkół i ośrodków, które realizują Szkolny Budżet Obywatelski spotkały się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, gdzie rozmawialiśmy o metodach pracy i narzędziach do przygotowania kampanii informacyjnej o SBO na terenie szkoły/ośrodka oraz o przygotowaniu i przeprowadzeniu działań z zakresu „Generowania pomysłów”. Link do filmu ze spotkania na TikToku:

 

Uczniowie i uczennice oraz nauczyciele i nauczycielki podczas pracy warsztatowej wśród najbardziej skutecznych narzędzi komunikowania o SBO wymienili m. in.: media społecznościowe (Facebook i Instagram), stronę internetową szkoły/ośrodka, dziennik elektroniczny, radiowęzeł, plakaty, apele, filmiki, rozmowy na godzinach wychowawczych, ogłoszenia dyżurnych, tablice ogłoszeniowe. Omówione zostały także bariery i ograniczenia, które mogą utrudniać realizację SBO: wstyd (szczególnie u uczniów i uczennic młodszych klas), strach, brak chęci i wiary w sukces, brak umiejętności, brak czasu, konkurencja itp.

W tegorocznej edycji SBO spotkaliśmy się po raz czwarty (harmonogram spotkań w załączeniu). 27 września 2022 r. odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego przygotujemy się do pisania i promowania projektów. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję również zapoznać się z zasadami weryfikacji projektów oraz  organizacji głosowania lub deliberacji w celu wyboru inicjatyw najbardziej odpowiadających potrzebom danej społeczności szkolnej. Jednocześnie w placówkach realizowane są warsztaty mentoringowe z zakresu budowania Szkolnych Zespołów Roboczych i zarządzania ich pracą w kontekście partycypacyjnego włączania do działania.

Okres od września do grudnia to najbardziej aktywny czas w procesie realizacji SBO. Zachęcamy do śledzenia postępów w szkołach i ośrodkach!

Konkurs Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie – druga edycja realizowany jest w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności", finansowanej ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.

 

Pliki do pobrania