W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Szkolne Budżety Obywatelskie co to takiego?

Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
Szkolne Budżety Obywatelskie co to takiego?
09.04.202114:40

Szkolny budżet partycypacyjny/obywatelski to „proces, w którym o przeznaczeniu części szkolnego budżetu (wyznaczonej najczęściej przez dyrekcję lub rodziców) decyduje społeczność szkolna. Uczniowie i uczennice, a także rodzice, nauczyciele i nauczycielki czy inni pracownicy i pracowniczki szkoły, zgłaszają pomysły, tworzą projekty, a następnie sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne.” (Szkolny Budżet Partycypacyjny – wskazówki dla początkujących, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Warszawa, 2019). Publikacja zawiera opis doświadczeń warszawskich.

W bieżącym roku w Lublinie realizowana będzie pilotażowa edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich, pierwszy krok do stworzenia Programu rozwijania samorządności dzieci i młodzieży w Lublinie. Będzie to jedno z działań związanych z Europejską Stolica Młodzieży 2023 w Lublinie.  

Do pilotażu planujemy zaprosić 10 miejskich placówek oświatowych takich jak: szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii oraz specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.

Placówki zostaną wyłonione w konkursie „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie”, którego regulamin zostanie zamieszczony w zakładce dokumenty 15 kwietnia 2021 roku.