W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej w Lublinie

11.03.201912:52

Szycie bitów wspólnie z DJ-em, wirtualna rzeczywistość, sztuka w PJM, sensoryczne warsztaty rodzinne i latające warsztaty w dzielnicach. Ponadto wystawa o rzeczach małych i o fotograficznym porozumieniu mimo przeciwności. W dniach 21 – 24 marca 2019 roku w Lublinie odbędą się Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej.

– Poprzez uczestnictwo w działaniach realizowanych przez lokalnych artystów i animatorów, dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, a także osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i intelektualnymi, będą miały okazję rozwinąć swoje umiejętności twórcze i wiedzę na temat sztuki współczesnej. To wyjątkowy czas, który przypomni mieszkańcom miasta o tym, że każdy z nas może działać twórczo i próbować swoich sił  w realizacji nawet najbardziej niecodziennych pomysłów. To także zaproszenie do tego, by jeszcze szersze grono mieszkańców Lublina stało się aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego. – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Program opiera się na cyklu bezpłatnych wydarzeń dla grup zorganizowanych i odbiorców indywidualnych. Przez cztery dni będzie można brać udział w warsztatach, wystawach i spotkaniach z artystami. Wybrane wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej są organizowane przez Wydział Kultury UM Lublin we współpracy z Galerią Labirynt w Lublinie w ramach projektu „CreArt. Network of Cities for Artistic Creation” („CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej”). Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Szczegółowy program wydarzeń:  europeandayofartisticcreativity.eu

Wystawy 21.03 – 24.03.2019

  • Wystawa Barbary Gryki i Julii Golachowskiej Tożsamość składa się z rzeczy małych

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3: wystawa czynna w godz. 15.00 – 18.00

Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia): wystawa czynna w godz. 12.00–19.00

Julia Golachowska i Barbara Gryka to młode artystki skupiające swoją uwagę na kwestiach społecznych, na problemach i kondycji życiowej jednostek oraz grup ludzi. Wystawa dotyczy miasta, w którym jest prezentowana. Artystki inspirowały się konkretnymi miejscami i spotkaniami z ludźmi, w wyniku czego powstały dwie oddzielne realizacje, które spaja wspólny tytuł Tożsamość składa się z rzeczy małych. Kryje się za nim przekonanie, że każda i każdy z nas jest niepowtarzalną konstelacją elementów, które nazwiemy tożsamością. Niepowtarzalność „konstelacji” i jej różnorodność wynika jednak z pojęcia tego, co wspólne, podobne i właściwe.

  • Inkluzywne Laboratorium Fotograficzne – wystawa fotografii osób niewidomych z Kijowa

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, wystawa czynna w godz. 12.00–19.00

Wystawa podsumowuje program edukacyjny „Inkluzywne Laboratorium Fotograficzne" zrealizowany w 2018 roku w Kijowie, w którym wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami wzroku oraz profesjonalne fotografki. Artystki wspólnie pracowały nad podstawami realizacji zdjęć. Prezentowane na wystawie prace pozwalają autorkom na podzielenie się z szeroką publicznością tym, w jaki sposób odbierają świat, zwracając tym samym uwagę na momenty, które dla osób widzących są niezauważalne. Zobaczymy projekty fotograficzne dotyczące przestrzeni miejskiej, uprawiania sportu, miejsc pracy i postrzegania otoczenia w procesie utraty wzroku.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Warsztaty

  • Oferta dla osób indywidualnych

Miejsce: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Udział bezpłatny, na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy: euday@labirynt.com / tel. +48 81 466 59 20, wewn. 32. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

21.03 – 23.03.2019 | czwartek – sobota | godz. 17.00–20.00

Szycie bitów z Krawcem – warsztaty DJ’skie dla dorosłych

Od czego zacząć swoją przygodę z DJ-ką? Jak miksować muzykę? Z jakich narzędzi korzystać?

Trzydniowe warsztaty (12 godz. warsztatowych) z Grajkiem Krawcem to doskonała okazja, aby poznać tajniki sztuki serwowania muzyki, a także spróbować w praktyce swoich sił jako DJ. Dwa lata temu podczas Szycia bitów z Krawcem narodził się TŁUM. Co powstanie tym razem?

Zajęcia przybliżą uczestnikom i uczestniczkom ideę oraz sposoby miksowania muzyki, począwszy od analogowego tradycyjnego gramofonowego grania, a skończywszy na konsoli i programach komputerowych, które można wykorzystać.

Nauka będzie oparta na muzyce house i drum & bass oraz na muzyce organicznej. Podczas ćwiczeń uczestnicy będą mieli możliwość przyswojenia podstaw. Podsumowaniem warsztatów będzie wspólnie zagrana impreza, otwarta dla publiczności. Prosimy o przygotowanie przed pierwszym spotkaniem muzyki bliskiej sercu, na winylach bądź w formie cyfrowej.

W warsztatach może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i doświadczenie.

22.03 – 23.03.2019 | piątek – sobota | godz. 17.00–20.00

Warsztaty tańca vogue z Bożną Wydrowską dla dorosłych

Voguing jest formą tańca, która powstała w latach 70 XX w. wśród społeczności czarnoskórych oraz latynoskich Drag Queens. Składa się ona z takich elementów jak: hands performance, catwalk, duckwalk, spin oraz dip. Początkowa forma voguingu opierała się na wykonaniu precyzyjnych i pełnych gracji póz połączonych ze stylowymi przejściami. Do pewnego momentu niszowy, należący do podziemia, voguing został spopularyzowany, dzięki takim utworom jak: "Deep in Vogue" Malcolma McLarena czy “Vogue” Madonny. Warsztaty ruchowe, wzbogacone
o dyskusję na temat genezy tego stylu, zostaną oparte na takich kategoriach performatywnych, jak Vogue Old Way, Vogue New Way, Vogue Femme, Runway oraz Face Performance.

22.03.2019 | piątek | godz. 17.00–19.00

Deaf Art / Sztuka Głuchych – warsztaty dla dorosłych w PJM tłumaczone na język polski, prowadzenie: Justyna Kieruzalska

Co mówią ręce? Podczas warsztatów wspólnie odpowiemy sobie na to pytanie oraz poznamy termin Sztuka Głuchych. W ramach spotkania Justyna Kieruzalska zaprezentuje prace Artystów Głuchych pochodzących z USA, a także działalność polskich artystów  z GAG, Grupy Artystów Głuchych. Uczestnicy zajęć poznają charakterystyczne cechy Deaf Art, a także zostaną wprowadzeni w świat znaków i zamigają w polskim języku migowym wybrane pojęcia: artysta, głuchy, oko, ucho, migowy, malarstwo, farba i inne. Warsztat będzie też pretekstem do rozmowy na temat tego, że za pomocą znaków można przekazać i odczytać wiele interesujących komunikatów.

23.03.2019 | sobota | godz. 12.00–18.00  

Wejdź w inny wymiar – warsztaty VR dla dorosłych

Do udziału zapraszamy osoby, które posiadają już podstawową wiedzę z obszaru VR. Warsztaty służące praktycznemu zapoznaniu się z podstawami technologii wideo 360 (sferycznego), cinematic VR oraz interaktywnej VR (rzeczywistości wirtualnej) w projektach artystycznych.
W programie: wprowadzenie w tematykę, pokazy filmu cinematic VR „Kartka z Powstania" oraz VR „Goslava", koncepcje projektów uczestników warsztatów, nagrania wideo 360 i do VR, testy wideo 360 na googlach, instalacja wideo w VR i testy.

23.03.2019 | sobota | godz. 12.00–13.00

Ćwiczenia z wolności – sensoryczne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 3-6 lat

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów wraz z opiekunami przenoszą się w pobudzający zmysły świat pełen pachnących oraz mieniących się różnymi kolorami mas, które powstają na bazie produktów spożywczych, oraz innych materiałów działających na zmysły. Ćwiczymy zabawę z fakturami i zapachami, przezwyciężamy prawo ciążenia oraz tworzymy własne farby. Będzie się działo kolorowo. Uwaga! Podczas zajęć można się nieźle ubrudzić.

23.03.2019 | sobota | godz. 15.00 – 16.30

Tiny Artists – rodzinne warsztaty z elementami języka angielskiego dla dzieci w wieku 3-6 lat

Zajęcia rozwijają nie tylko wyobraźnię, twórcze i przestrzenne myślenie, lecz także zdolności językowe dzieci. Uczestnicy warsztatów będą mogli się pochwalić pomysłowymi pracami plastycznymi, wykonanymi przy pomocy rodziców czy opiekunów, ale również nowymi słowami
w języku angielskim, przyswojonymi podczas gier i zabaw warsztatowych prowadzonych przez Krystiana Kamińskiego. Najmłodsi będą mieli okazję obejrzeć wystawę w Galerii Labirynt Plaza, będącą częścią ekspozycji „Tożsamość składa się z rzeczy małych” prezentująca projekt Barbary Gryki.

  • Oferta dla grup zorganizowanych – warsztaty wyjazdowe

Prowadzący zajęcia przyjadą do szkoły/przedszkola/ośrodka.

Udział bezpłatny, obowiązują zapisy: / tel. +48 81 466 59 20, wewn. 32.

Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

21.03 – 22.03.2019 | czwartek – piątek | godz. 10.00–14.00

Tajemnice sztuki – twórcze warsztaty dla grup przedszkolnych i szkolnych dedykowane placówkom z dzielnic oddalonych od centrum miasta

Czas trwania warsztatu: ok. 60 minut.

Co to jest portret? W jaki sposób można przygotować swój autoportret? Czy sztuka lata? Czym jest instalacja artystyczna? O czym śnią artyści? Na te oraz wiele innych, interesujących pytań odpowiemy podczas latających warsztatów twórczych. W ramach każdego spotkania będzie miała miejsce prezentacja wybranych dzieł sztuki współczesnej oraz działania artystyczne dostosowane do wieku dzieci. Liczba miejsc, które możemy odwiedzić, jest ograniczona.

21.03 – 22.03.2019 | czwartek – piątek | godz. 10.00 – 14.00 

Sztuka dostępna dla wszystkich – twórcze warsztaty dla osób  z niepełnosprawnościami intelektualnymi

Czas trwania warsztatu: ok. 60 minut.

Czy wystawa sztuki współczesnej może latać? Przekonamy się o tym, że tak, wystarczy zaprosić do siebie edukatorów i edukatorki, którzy przybliżą wybrane prace współczesnych artystów
z całego świata. W ramach spotkania odbędzie się wspólne oglądanie reprodukcji dzieł sztuki oraz twórcze warsztaty plastyczne inspirowane wybranym dziełem. Wystarczy tylko zaprosić nas do siebie!

  • Wydarzenia towarzyszące 23–24.03.2019

23.03.2019 | sobota | godz. 14.00–15.00

Oprowadzanie Barbary Gryki po wystawie Tożsamość składa się z rzeczy małych

Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)

Barbara Gryka, która zrealizowała swój projekt w Galerii Labirynt | Plaza zainspirowała się lubelskim osiedlem im. J. Słowackiego, zaprojektowanym w latach 60. XX w. przez Zofię i Oskara Hansenów. Artystka postanowiła odwiedzić mieszkańców osiedla w ich prywatnych mieszkaniach, aby zadać im kilka pytań oraz poprosić o wykonanie zdjęć – jedno z nich miało być portretem Gryki w czyimś domu, drugie było analogicznym portretem właścicielki/właściciela mieszkania. Te zdjęcia, wykonane w miejscach wskazanych przez domowników – na kanapie, przy stole, w fotelu, na łóżku dziecka, na tle obrazu – to w pewnym stopniu sceny intymne, wywołujące pytanie o prywatne życie lokatorów hansenowskiego założenia oraz o ich krótką relację z artystką.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

23.03.2019 | sobota | godz. 15.30–16.30

Oprowadzanie Julii Golachowskiej po wystawie Tożsamość składa się z rzeczy małych

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3

Julia Golachowska, której pracę będzie można zobaczyć na Starym Mieście w Galerii Labirynt 2, zdecydowała się na innego typu dialog, niemniej istotny w pytaniu o sprawy tożsamości w swej ideowej podstawie. Projekt Golachowskiej powstał w kontekście bezpośredniego sąsiedztwa punktu usługi gastronomicznej pod nazwą Kebab Prawdziwego Polaka, który znajduje się w tej samej bramie, co Galeria Labirynt 2, zaledwie kilka metrów od niej. Jak ujmuje to sama artystka, Kebab jest „dziwnym przykładem przenikania się rozmaitych trendów i bardzo wielowątkowym przykładem patriotyzmu ekonomicznego”. Dialog Golachowskiej prowadzony jest więc na poziomie rozważań o tożsamości w skali uniwersalnej, tożsamości ludzkiej i tożsamości z ludźmi – która przejawia/objawia się w szczegółach dnia codziennego i dotyczy zjawisk o skali globalnej.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

23.03.2019 | sobota | godz. 21.00 – 00.00

Szycie bitów z Krawcem

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Otwarta dla publiczności impreza jest zwieńczeniem trzydniowych warsztatów DJ-skich prowadzonych przez Grajka Krawca. Uczestnicy i uczestniczki zajęć zadbają o muzyczną oprawę, rozkręcając imprezę, serwując wyśmienity muzyczny koktajl pod okiem Krawca. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Grajek Krawiec – Dariusz Osiński-Krawiec, DJ, happener, poszukiwacz muzyczny, postać z pogranicza nierealności, ideolog penetrowania własnego umysłu, głosiciel tolerancji. DJ-ką zajmuje się od 2000 roku. Był organizatorem szeregu imprez o tematyce house, brał czynny udział w imprezach drum & bass, obecnie jego sety DJ-skie to muzyczny koktajl, od afro przez muzykę latynoamerykańską do tanecznego jazzu i klasyki muzyki rozrywkowej.

Wstęp wolny.

24.03.2019 | niedziela | godz. 14.00–15.00

Oprowadzanie po wystawie fotografii osób niewidomych z Kijowa Inkluzywne Laboratorium Fotograficzne

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Wystawa prezentuje projekty fotograficzne wykonane w parach przez niewidzące i widzące fotografki z Kijowa. Podczas oprowadzania zostaną zaprezentowane sylwetki autorek zdjęć oraz omówione historie kryjące się za artystycznymi projektami fotograficznymi. Omówiony zostanie projekt „Życie człowieka od momentu utraty wzroku” oraz cykl fotografii prezentujących przestrzeń kijowskiej fabryki klamerek do bielizny. Obejrzymy również fotografie z cyklu „Guide Runner” pozwalające zobaczyć, w jaki sposób niewidomi biegacze współpracują z przewodnikami podczas ćwiczeń klubu sportowego. Podczas zwiedzania będzie można doświadczyć przestrzeni wystawy z wyłączeniem zmysłu wzroku lecz uruchamiając dotyk i inne zmysły.

Wstęp wolny. Wydarzenie tłumaczone na PJM.

24.03.2019 | niedziela | godz. 12.00–18.00 

Wejdź w inny wymiar – pokazy VR dla dorosłych

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Pokazy pozwalające widzom obejrzeć projekty artystyczne w technologii cinematic VR oraz interaktywnej VR (rzeczywistości wirtualnej). Prezentacje na temat tworzenia w Lublinie niezależnych gier i filmów, pokazy gier niezależnych i filmu cinematic VR „Kartka z Powstania" oraz VR "Goslava". W programie również pokazy, konsultacje i networking.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod numerem tel. +48 81 466 59 20, wewn. 32.

Pliki do pobrania

Plakat - Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej.pdf
Plakat - Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej