W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Dorośli w spektrum autyzmu”

Wystawa „Dorośli w spektrum autyzmu”
17.06.202113:57

Galeria Ratusz do końca lipca br. prezentuje fotografie z kalendarza Fundacji Alpha „Dorośli w spektrum autyzmu”. Autorem prac jest Paweł Bajew. Związany z Lubelszczyzną, mieszka w Puławach, jest laureatem licznych konkursów, nagród i wyróżnień. Dla Fundacji Alpha tworzy obrazy, które przybliżają świat osób, podkreślając wyjątkowość i osobowość bohaterów fotografii. Do zdjęć Pawłowi Bajewowi pozowali dorośli ze spektrum autyzmu, którzy są związani z Fundacją Alpha. Tematem sesji były ich pasje i marzenia. W charakterystycznym dla Pawła Bajewa stylu powstały osobiste portrety zwracające uwagę na to, co modele uznali dla siebie za najbliższe, najważniejsze i najciekawsze. Ważny przekaz płynący z tej kolekcji to wskazanie na cechy, które łączą osoby ze spektrum autyzmu z otoczeniem i przybliża ich do innych ludzi. Sytuacja osób dorosłych ze spektrum autyzmu często jest skomplikowana, a jednak bywa pomijana w publikacjach i mało nagłaśniania w sferze medialnej. Fundacja Alpha nie traci kontaktu ze swoimi przyjaciółmi, kiedy z dzieci stają się nastolatkami i dorosłymi. Towarzyszy im w ich drodze rozwoju i wspiera. Autyzm dorosłych dotyczy wielu osób: naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny. Znalezienie odpowiednich sposobów komunikacji i funkcjonowania sprawia, że mogą uczestniczyć w życiu społecznym, oferując światu swoje umiejętności i zaangażowanie. Poprzez spojrzenie na ich pasje i marzenia, łatwo zauważyć to co nas wszystkich łączy. Bohaterką fotografii okładkowej kalendarza jest Magda Popławska - aktorka teatralna i filmowa, uhonorowana licznymi nagrodami. Od lat wspiera inicjatywy, które prowadzą do wzrostu świadomości i wrażliwości społecznej. Swoim udziałem w projekcie zachęca by „być czujnym i czułym” wobec osób nieneurotypowych, szczególnie zaś dostrzegania dorosłych w spektrum autyzmu.

Fundacja Alpha od 14 lat towarzyszy osobom w spektrum autyzmu oraz ich bliskim. Ufundowana w 2003 roku przez dr Agnieszkę Chodun, dr Annę Prokopiak i Beatę Wanicką popularyzuje wiedzę o spektrum autyzmu w społeczeństwie poprzez działania naukowe, edukacyjne i komunikacyjne. Przede wszystkim prowadzi codzienną działalność polegającą na zapewnieniu osobom ze spektrum i ich bliskim i opiekunom, kompleksowego wsparcia w różnych sferach życia. Przeprowadza diagnozy, zajęcia i programy, które pomagają zwiększać komfort ich funkcjonowania, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i ich rodzin. Współpracuje z Fundacją 70. specjalistów, a w stałych działaniach co miesiąc uczestniczy ponad 150 osób z diagnozą spektrum autyzmu. Fundacja Alpha prowadzi codziennie zajęcia, spotkania i konsultacje w dwóch punktach w Lublinie. Ze względu na kompetencje diagnostyczne, terapeutyczne, profesjonalne zaplecze kadrowe i lokalowe Fundacja Alpha stanowi kluczowy w województwie lubelskim ośrodek diagnostyczno-terapeutyczny dla osób ze spektrum autyzmu i ich bliskich.

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Ratusz i zapoznania się z wystawą w dniach 17 czerwca – 30 lipca 2021 roku (zwiedzanie po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod nr tel. 81 466 1915.)