Kolejna pływacka impreza w Lublinie zakończona sukcesem

14.03.2016

Dziewięć medali, w tym trzy złote, zdobyli lubelscy pływacy na Zimowych Mistrzostwach Polski juniorów 17- i 18-latków. Najlepiej spisała się Julia Adamczyk z AZS UMCS Lublin, która dwa razy stawała na najwyższym stopniu podium. Mieliśmy też kilka rekordów Polski.

Pływacy jak mantrę powtarzali, że najważniejsze dla nich są rekordy życiowe. Młodzi zawodnicy intensywnie przygotowują się do majowych Głównych Mistrzostw Polski. Zawody na Aqua Lublin traktowali jako mocny punkt w przygotowaniach do tej imprezy.

Nie oznacza to jednak, że wyniki rozczarowały. Pierwsze złoto dla Lublina wywalczyła Julia Adamczyk. 17-latka wygrała na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Była o pół minuty lepsza od reprezentantki UKS-u Łódź Pauliny Piechoty. Dziewczyny rywalizowały ze sobą także na seniorskiej imprezie w grudniu. Wtedy lepsza była Piechota, a teraz lublinianka się jej zrewanżowała.

Jestem bardzo zadowolona z siebie i szczęśliwa. Naprawdę nie mogę opisać tego słowami. Cieszy przede wszystkim wynik, bo „życiówkę” poprawiłam o prawie pięć sekund przez te trzy miesiące. Złoty medal też mnie bardzo cieszy, bo jest to moje pierwsze „złoto” na Mistrzostwach Polski – mówiła Julia Adamczyk po zwycięstwie na 400 metrów zmiennym.

Już następnego dnia po raz drugi stanęła na najwyższym stopniu podium. Tym razem na o połowę krótszym dystansie, ale również stylem zmiennym. Trzeci medal do kolekcji był brązowy. Przegrała na 200 metrów motylkiem z Dominika Janiszewską z AZS AWF Warszawa i Paulina Piechotą.

Złoto zdobył także 17-letni Bartosz Małyska ze Skarpy Lublin. Pływak pokonał swoich rywali na 1500 metrów stylem dowolnym.

Z kolei srebro na 200 metrów grzbietem zdobyła pływaczka Skarpy Lublin Gabriela Bernat. 17-latka była szybsza o ponad długość ciała przed trzecią na mecie Zuzanna Dudą ze Śląska Wrocław. Sama jednak również straciła prawie sekundę i 50 setnych do Agaty Naskręt z Astorii Bydgoszcz. Dużym osiągnięciem może pochwalić się także jej koleżanka klubowa. Pięć setnych sekundy zadecydowało o tym, że Wiktoria Czarnecka zdobyła brązowy medal na 100 metrów delfinem. Mocno popłynęła pierwszą długość basenu, a na drugiej nie dała dogonić się rywalkom.

Na najniższym stopniu podium stawały jeszcze dwukrotnie Wiktoria Samuła z AZS UMCS oraz Joanna Wojciechowska z Orlika Lublin. Pierwsza z nich startowała w wyścigu na 100 i 200 metrów stylem klasycznym, natomiast druga na 200 i 800 metrów kraulem.

Niewiele do szczęścia zabrakło Dominikowi Niedziałkowi z lubelskiej Skarpy. Grzbiecista zajął 4. lokatę na dystansie 200 metrów.

Szkoda medalu, ale nikt z nas tak naprawdę nie szykował się do tych zawodów. Wszyscy przygotowują się teraz do Mistrzostw Polski seniorów w maju. Będzie można tam uzyskać kwalifikacje na Mistrzostwa Europy juniorów. Trochę żałuję, ale nie stawiałem sobie tego jako nadrzędny cel – tłumaczył Dominik Niedziałek.

Kibice zgromadzeni na pływalni Aqua Lublin byli także świadkami ciekawego, bratobójczego, pojedynku. Robert i Rafał Kusto, pływacy Orki Lubań, rywalizowali ze sobą w stylu klasycznym. Starszy Robert wygrał na dystansie 50 metrów. W eliminacjach był także lepszy na 200 metrów „żabką”.

Przed mistrzostwami w ogóle nie przewidywałem, że mogę mieć jakieś realne szanse na medal, a tu proszę. Po kwalifikacjach okazało się, że mam duże szanse na „złoto” i udało się. Przy 200 metrach tak naprawdę spiąłem się tylko na pierwszej „pięćdziesiątce”, a później już odpuściłem, płynąłem bardzo spokojnie. Mam nadzieję, że w finale się jeszcze poprawię – mówił podczas sobotniej sesji kwalifikacyjnej Rober Kusto.

Tak się jednak nie stało. W finale na 200 metrów zdecydowanie lepszy był jego brat 17-letni Rafał. Nie dość, że wyprzedził go o ponad dwie i pół sekundy, to jeszcze dodatkowo pobił rekord Polski do lat 17. Ostatecznie lepszy w pojedynku braci był jednak starszy Robert, który wygrał na 100 metrów stylem klasycznym.

Trzema złotymi medalami, a do tego rekordami Polski może pochwalić się Kacper Stokowski. Pływak z klubu Bielany Warszawa bił rywali na głowę na sprinterskich dystansach 50 i 100 metrów motylkiem. Do tego dołożył jeszcze złoto na 100 metrów grzbietem. Nie założył jednak na głowę potrójnej korony w „delfinie”, bo wycofał się z rywalizacji na 200 metrów.

Na 50 metrach nie można popełnić tyle błędów co na 100, ale powinno się pływać bezbłędnie na każdym dystansie. Ta „setka” wyszła mi naprawdę bardzo dobrze. Wynik 51.60 – nowy rekord Polski 17-latków. Jestem bardzo zadowolony – podkreślał Kacper Stokowski.

Dla lubelskich kibiców pływania to jeszcze nie koniec sportowych zmagań. Za tydzień Aqua Lublin będzie gospodarzem Grand Prix Pucharu Polski. Wszystkie te imprezy są jednak przystawką do dania głównego, czyli Mistrzostw Polski seniorów. Te rozpoczną się już 27 maja w Szczecinie na długiej pływalni.

==============

Rekordy Polski juniorów 17- i 18-latków (w nawiasie podany czas poprzedniego rekordu):

Kacper Stokowski  na 100 metrów stylem motylkowym 51.60 (52.74 – 17 lat oraz 51.78 – 18 lat)
Kacper Stokowski na 50 metrów stylem motylkowym 23.32 (23.47 – 17 lat oraz 23.37 – 18 lat)
Kacper Stokowski na 100 metrów stylem grzbietowym 52.24 (52.45 – 17 lat)
Rafał Kusto na 200 metrów stylem klasycznym 2:08.64 (2:09.73 – 17 lat)
Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki w składzie Wojciech Parzynowski, Marcel Wągrowski, Kamil Kaźmierczak, Michał Cukanow na 4x200 metrów stylem dowolnym 7:20.75 (7:21.93 – 17 lat)

Żródło: azs.umcs.pl