KU AZS UMCS Lublin drugą drużyną w Polsce!

28.05.2018

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Podczas ostatnich dwóch dni zawodnicy KU AZS UMCS Lublin dołożyli do swojego dorobku 8 medali. Łącznie w ciągu całych mistrzostw stawali na podium 15-krotnie.

Pływacy z Lublina zostali drużynowym wicemistrzem Polski (1447 punktów). W rankingu medalowym uplasowali się na trzecim miejscu (15 medali). W kategorii “Młodzieżowiec” zawodnicy KU AZS UMCS byli w pierwszych trójkach zawodów 17-krotnie.

Świetnie rozpoczęli sobotę Jan Świtkowski i Konrad Czerniak. W wyścigu na dystansie 100 metrów stylem motylkowym złoto wywalczył ten pierwszy. Na drugim stopniu podium stanął Czerniak. Obaj uzyskali minimum na Mistrzostwa Europy w Glasgow. Trzecie miejsce zajął zawodnik KS Warty Poznań – Michał Chudy, który jeszcze na półmetku był liderem. Drugą połowę dystansu znakomicie popłynął jednak Świtkowski i ostatecznie finiszował jako pierwszy. Świtkowski wygrał tego dnia raz jeszcze. W ostatnim wyścigu soboty na 200 metrów stylem zmiennym pewnie sięgnął po kolejne złoto. Jego czas (2:00.44 sekundy) był lepszy od drugiego Michała Poprawy (AZS AWF Katowice) o ponad sekundę. Zawodnik KU AZS UMCS Lublin wywalczył kolejne minimum na ME w Glasgow. Dla Świtkowskiego był to już trzeci złoty medal w Łodzi, a czwarty do tej pory łącznie (jedno srebro).

W międzyczasie świetnie spisała się Wiktoria Samuła. Lublinianka ukończyła zmagania na 200 metrów stylem klasycznym jako druga! Tytuł wicemistrzyni Polski dał jej wynik 2:31.64 sekundy. Ustanowiła jednocześnie nowy rekord województwa lubelskiego. Blisko podium w tym wyścigu była jej koleżanka z drużyny, Weronika Żmuda (2:32.84 sekundy). Dopłynęła jednak do mety jako czwarta. Przegrała medal z trzecią Angeliką Rutkowską (Skalar Słupsk) o 0.45 sekundy. Złoty krążek z czasem 2:30.99 sekundy zdobyła Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa).

O podium otarła się też Julia Adamczyk w wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym. Przegrała je o zaledwie 0.04 sekundy. Wynik, jaki uzyskała (2:17.72 sekundy) jest nowym rekordem województwa lubelskiego.

Po trzech dniach Mistrzostw Polski pływacy KU AZS UMCS Lublin prowadzili w klasyfikacji drużynowej oraz zajmowali drugą lokatę w zestawieniu medalowym. Już na początku ostatniego dnia rywalizacji zaciętą walkę o brązowy medal w wyścigu na 100 metrów klasykiem stoczyły Weronika Żmuda i Wiktoria Samuła. Lepsza okazała się pierwsza z lublinianek. Żmuda uzyskała czas 1:10.16 sekundy (nowy rekord województwa), natomiast jej koleżanka z drużyny 1:10.47 sekundy.

Następnie powodów do radości kibicom z Lublina przysporzył Konrad Czerniak. W rywalizacji na 50 metrów motylkiem wygrał z czasem 23.55 sekundy. Wynik jest minimum na ME w Glasgow. Był to dla niego trzeci medal na tej imprezie.

Na zakończenie mistrzostw na podium stanęły sztafety na dystansie 4x100 metrów. Wśród pań drużyna w składzie: Julia Adamczyk, Wiktoria Czarnecka, Wiktoria Samuła, Daniela Georges wywalczyła brązowy medal (4:16.22 sekundy). Jako czwarta zawody ukończyła druga ekipa AZS UMCS Lublin: Karolina Smyłek, Kamila Andrzejewska, Weronika Żmuda, Zuzanna Rabiniak (4:20.58 sekundy). Ósma była trzecia reprezentacja AZS UMCS Lublin: Julia Łysakowska, Ewa Osiniak, Olimpia Prochownik, Joanna Wojciechowska. W zmaganiach mężczyzn reprezentanci Klubu Uczelnianego: Dominik Niedziałek, Jan Świtkowski, Konrad Kadrow, Konrad Czerniak zajęli drugie lokaty. Walka o złoto między nimi a AZS AWF Katowice toczyła się do samego końca. Ostatecznie musieli uznać wyższość rywali, którzy byli szybsi o 0.18 sekundy. Czas Lublina to 3:39.81 sekundy, a Katowic 3:39.73 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęli pływacy KS Warty Poznań.

Bardzo się cieszymy! Nie rozpaczamy z drugiego miejsca. Rok temu wygraliśmy, ale to teraz mieliśmy więcej punktów. Można powiedzieć, że nasz pojedynek z Katowicami był starciem gigantów. Różnice były bardzo niewielkie. Na tych mistrzostwach dużo medali zdobyła też nasza młodzież. Na poprzednich mistrzostwach tak dobrze pod tym kątem nie było. Jest stały postęp. To widać. Szkolenie młodzieży w Lublinie cały czas się rozwija. Dwa lata temu sytuacja z naszym pływaniem wyglądała zupełnie inaczej, a teraz można powiedzieć, że jesteśmy jednym z dominatorów kraju. Pierwsze medale w startach na Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyły Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła i Weronika Żmuda. Pomogła też Daniela Georges. Wyścig na 100 metrów delfinem i wyniki, jakie osiągnęli tam Jan Świtkowski oraz Konrad Czerniak to “wisienki na torcie”. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych mistrzostw - skomentował trener Piotr Kasperek.

Sukcesy sekcji pływania to efekt wielu składowych. Najistotniejszą rolę odgrywa współpraca i możliwość dialogu z Władzami Miasta Lublin i Szkołą Mistrzostwa Sportowego działającą przy Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie. Stałe wsparcie finansowe, Programy “Mistrz” czy “Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego” mają tu kluczowe znaczenie. Warto wspomnieć o podpisaniu w 2017 roku z inicjatywy Władz Miasta oraz Wydziału Sportu i Turystyki Miasta Lublin porozumienia w pionie szkolenia, w dyscyplinie pływanie, w naszym Mieście.