W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sukcesy polskich sportowców w Samsun

Sukcesy polskich sportowców w Samsun
04.08.2017

W poniedziałek polscy głusi sportowcy wrócili do kraju z XXIII Letnich Igrzysk Głuchych w Samsun, gdzie zdobyli 11 medali. Gratulacje należą się szczególnie tym zawodnikom, którzy przyczynili się do osiągnięcia takiego wspaniałego dorobku, ale oczywiście nie można zapomnieć o pozostałych naszych bohaterach, którzy reprezentowali nasz kraj na olimpiadzie Głuchych! Było ich w sumie aż 104 osoby – najwięcej od ostatnich kilku olimpiad!

Najlepiej w Samsunie wypadli polscy pływacy. Przywieźli oni aż 8 medali (na 11 medali)!. To w większości zasługa trzech zawodników: Julii Chmielewskiej (14 lat – wielkie gratulacje!), Konrada Powroźnika, Juliusza Sawki i już sławnego w środowisku sportu głuchych – Artura Pióro. Drużynowo też wypadli pięknie – trójka powyższych mężczyzn oraz Jakub Kramarczyk zdobyli również brązowy medal w sztafecie 4 x 200 metrów stylem dowolnych. Na wielkie brawa zasłużyły również nasze judoki – Natalia Brzykcy oraz Dominika Bolek. Zdobyły one medale odpowiednio w kategoriach: kat +78kg oraz 52kg. Należy pamiętać o tym, że reprezentacja judoków składała się tylko z 5 zawodników, więc podwójne brawa dla nich!

Ostatni medal, nr 11, zdobyły (w końcu!) nasze piłkarki! W składzie drużyny znajdują się dwie reprezentantki Klubu Spartan Lublin - Julia Kopińska i  Wiktoria Aumiller. Był to jedyny medal wywalczony w rozgrywkach drużynowych! Piłkarki przeszły jak burza przez fazę grupową wygrywając ze wszystkimi rywalkami oprócz Brazylii (polscy trenerzy mając zapewniony awans do finału zdecydowali wystawić rezerwowy skład, ale osiągnęły one remis 2:2, więc kolejne brawa!). Nie było tu fazy pucharowej. Drużyny, które zajęły 1-2 miejsce w grupie przechodziły od razu do finału, kolejne drużyny z 3-4 do walki o 3 miejsce itd. Warto wspomnieć, że w grupie Polki pokonały rywalki z Chin aż 14:0! To najprawdopodobniej rekord olimpijski, a na pewno rekord Polski na olimpiadzie! W finale przegrywały kolejno 0:1 i 1:2 z Rosjankami. Cały mecz zakończył się remisem 2:2 i 4:6 w karnych dla Rosjanek, które pokonaliśmy w grupie 1:0 strzelając gola w doliczonym czasie!

Lista medalistów:

Złoto (1):

Konrad Powroźnik – pływanie, 200 metrów stylem motylkowym

Srebro (3):

Artur Pióro – pływanie, 400 metrów stylem dowolnym
Natalia Brzykcy – judo, kat. +78 kg
Julia Kopińska (Klub Spartan Lublin), Izabela Kuźniak, Ewa Jacyna, Agnieszka Kaczmarczyk, Alina Jagodzińska, Paulina Prusinowska, Karolina Dampc, Klaudia Łasicka, Agnieszka Boćkowska, Marta Kaczmarczyk, Emilia Althoff, Krystyna Nowak, Wiktoria Aumiller (Klub Spartan Lublin), Jolanta Kultys, Anna Kuśmierek, Marta Zalewska, Ewa Liścioch, Karolina Wojtkiewicz, Katarzyna Hoffa, Agata Dampc, Justyna Siwek, Joanna Kaczmarczyk – piłka nożna

Brąz (7):

Artur Pióro – pływanie, 1500 metrów stylem dowolnym
Dominika Bolek – judo, kat. -52 kg
Julia Chmielewska – pływanie, 50 metrów stylem klasycznym
Julia Chmielewska – pływanie, 100 metrów stylem klasycznym
Julia Chmielewska – pływanie, 200 metrów stylem klasycznym
Juliusz Sawka – pływanie, 200 metrów stylem grzbietowym
Juliusz Sawka, Jakub Kramarczyk, Konrad Powroźnik, Artur Pióro – pływanie, sztafeta 4×200 metrów stylem dowolnym.

źródło: polskijezykmigowy.pl