Udany występ w Memoriale Kosakowskiego

19.02.2018

W sobotę, 17 lutego, odbyła się kolejna edycja Memoriału imienia Henryka Kosakowskiego. Reprezentacja KU AZS UMCS Lublin z dorobkiem 377 punktów uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji drużynowej. Triumfowała Polonia Warszawa (517 pkt). Trzecia lokata przypadła Muszelce Warszawa (332 plt).

Zawody odbywały się z podziałem na kategorie: Młodzik/Junior Młodszy, Eyof, Mej, Open wśród mężczyzn oraz  Młodzik, Eyof, Mej, Open w rywalizacji kobiet. Na platformie startowej mogli stanąć zawodnicy, którzy ukończyli 12 rok życia.

To wyjątkowe zawody rozgrywane niemalże od 45 lat bez przerwy. Wielu trenerów wychowało się na tej imprezie. Sam w niej startowałem. Pamięć o Henryku Kosakowskim, który wiele zrobił dla lubelskiego pływania jest bardzo ważna. W ubiegłych latach były to zawody dwudniowe. W tej edycji jest co prawda tylko jeden dzień, ale rywalizacja odbywa się w dwóch bardzo szerokich blokach z pełnym zestawem konkurencji. Impreza to też pewien sposób edukacji, wspomnienia tego co było, podobnie jak Sztafeta Niepodległości. Chcemy, aby rywalizowały z nami kluby zagraniczne. Są dzisiaj trzy takie kluby z Ukrainy. Pojawiają się oczywiście zawodnicy z całej Polski. To wszystko buduje poziom imprezy, bo kluby przyjeżdżające z daleka chcą być odpowiednio przygotowane. Po raz pierwszy wprowadziliśmy także skalę Rudolfa, która punktuje zawodników wobec ich kategorii wiekowej, więc najlepszym zawodnikiem imprezy może zostać nawet 12 latek czy 12 latka - mówi Prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego oraz trener Fali Kraśnik, Grzegorz Mazurek.

Pływacy KU AZS UMCS Lublin w rywalizacji Open, czyli kategorii nie uwzględniającej podziału wiekowego (brane pod uwagę wyniki wszystkich startujących) zdobyli aż 37 miejsc w pierwszej trójce! 13-krotnie stawali na najwyższym stopniu podium, 17-krotnie na drugim oraz siedem razy zajmowali trzecie miejsca.

Ze świetnej strony pokazali się nasi grzbieciści: Kamil Bryła, Jakub Nowiczkow oraz Karolina Smyłek. Pierwszy z wymienionej trójki cztery razy dopływał do mety jako zwycięzca. Zawodnik z Lublina zdominował rywalizację w stylu grzbietowym. Okazał się najlepszy w wyścigach na 50 metrów (27.94 sekundy), 100 metrów (58.01 sekundy) oraz 200 metrów uzyskując wynik 2:08.81 sekundy! We wszystkich wyścigach tuż za jego plecami do mety docierał jego kolega z zespołu, Jakub Nowiczkow! Jego czasy to: 28.24 sekundy, 1:00.56 sekundy, 2:09.93 sekundy.

W rywalizacji pań trzy drugie miejsca zajęła Karolina Smyłek. Pływaczka z Lublina dopływała do mety jako druga w wyścigach na 50, 100 i 200 metrów. Reprezentantka AZS-u uzyskała wyniki: 30.84 sekundy, 1:06.34 sekundy oraz 2:21.55 sekundy. Na każdym dystansie triumfowała zawodniczka Olimpijczyka 23 Lublin, Martyna Piesko.

Kamil Bryła oprócz wyżej wymienionych startów, wygrał także wyścig stylem klasycznym na dystansie 100 metrów. Zajęcie pierwszej lokaty zapewnił mu wynik 53.72 sekundy.

Start na memoriale jest dla mnie formą treningu. Cały tydzień ciężko się przygotowywaliśmy. Aktualnie jesteśmy w okresie przygotowawczym, przez co ciężko uzyskać dobre wyniki. Ten występ jest jednak satysfakcjonujący, bo dobrze prognozuje przed najbliższymi zawodami głównymi, czyli Mistrzostwami Polski. Dzisiejszy występ pokazuje, co powinienem jeszcze poprawić, jakie są moje najsłabsze punkty. Niedługo Arena Grand Prix Puchar Polski w Lublinie (10-11 marca), gdzie prawdopodobnie wystartuję stylem grzbietowym oraz dowolnym, a takim moim celem na najbliższą przyszłość jest uzyskanie minimum na Mistrzostwa Europy w Glasgow. Brakuje mi dwie sekundy, ale myślę, że jest to jak najbardziej do osiągnięcia i uda mi się to zrobić - powiedział zawodnik KU AZS UMCS Lublin, Kamil Bryła.

Zmagania w stylu klasycznym wśród mężczyzn padły łupem Oliwiera Paczyńskiego, który wygrał wszystkie starty, czyli na 50, 100 oraz 200 metrów! Wyniki jakie osiągnął to odpowiednio 29.53 sekundy, 1:04.80 sekundy, 2:21.72 sekundy!

Jesteśmy w ciężkim treningu. Wynik jest oczywiście ważny, ale tutaj przede wszystkim sprawdzamy na co nas stać. Najważniejsze dla nas są majowe Główne Mistrzostwa Polski - komentuje Oliwier Paczyński.

Pokaźny dorobek zapisała na swoim koncie Wiktoria Samuła, która z czasami 33.37 i 1:12.37 sekundy wygrała starty na 50 i 100 metrów stylem klasycznym. W rywalizacji na 50 metrów drugie miejsce zajęła inna zawodniczka KU AZS UMCS - Olimpia Prochownik (34.47 sekundy). Samuła oprócz dwóch zwycięstw, dwa razy stanęła na najniższym stopniu podium. Jako trzecia dopłynęła do mety w zmaganiach na dystansie 200 metrów stylem motylkowym (2:28.18 sekundy) oraz 400 metrów stylem zmiennym (4:35.63 sekundy).

Dobry występ odnotowała  Julia Adamczyk, która sięgnęła po trzy miejsca na podium. Triumfowała w wyścigach na 200 metrów stylem zmiennym (2:22.36 sekundy) oraz na 1500 metrów stylem dowolnym. Wynik jaki uzyskała (17:17.62 sekundy) jest lepszy od rekordu Lubelskiego OZP! Druga do mety dopłynęła w rywalizacji na dystansie 400 metrów stylem zmiennym (5:03.67 sekundy).

O pomyślnym występie może także mówić Konrad Borkowski, który trzy razy znalazł się wśród trójki najlepszych. Zawodnik KU AZS UMCS Lublin stanął na każdym stopniu podium. Najlepszy okazał się w wyścigu na 100 metrów, gdzie uzyskał wynik 56.95 sekundy. Drugie miejsce wywalczył w zmaganiach na dystansie cztery razy dłuższym stylem zmiennym, przypływając do mety z czasem 4:41.89 sekundy. Natomiast trzecia lokata przypadła mu w rywalizacji na 200 metrów (2:07.74). W tym starcie lepszy od niego okazał się kolega z drużyny - Jakub Walczysko, który z wynikiem 2:14.47 sekundy uplasował się na drugim miejscu.

Aż dziewięć miejsc w czołowej trójce wywalczyli zawodnicy AZS-u w rywalizacji stylem dowolnym. Oprócz wspomnianego już zwycięstwa Julii Adamczyk w wyścigu na 1500 metrów, najlepsza w wyścigu na 400 metrów okazała się Julia Łysakowska (4:30.96 sekundy). Dwukrotnie na podium stawali panowie: Adam Szczerba (400/800 metrów - drugie i trzecie miejsce) i Filip Lech (50/200 metrów - trzecie i drugie miejsce). Po jednym razie Krzysztof Rutkowski (50 metrów - druga pozycja), Konrad Czerniak (200 metrów - druga lokata) oraz druga na dystansie 50 metrów wśród kobiet Ewa Osiniak (2:09.67 sekundy).

Trzecia w zmaganiach na dystansie 50 metrów stylem motylkowym była natomiast Karolina Gancarz (29.44 sekundy).

Biorąc pod uwagę wszystkie kategorie wiekowe, KU AZS UMCS zdobyło 57 miejsc na podium (23 pierwsze, 22 drugie oraz 12 trzecich). Pierwsza Polonia Warszawa wywalczyła 81 miejsc w czołowej trójce (25 pierwszych, 29 drugich, 27 trzecich). Trzecia w zestawieniu Muszelka Warszawa stawała na podium 48 razy (18 razy na najwyższym stopniu, 20 na drugim oraz 10 na trzecim).

Pełne wyniki: TUTAJ

źródło: azs.umcs.pl