Zakończyły się XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio de Janeiro 2016

22.09.2016

Zakończyły się XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, na których startowało sześcioro lubelskich reprezentantów. Adam Dudka oraz Piotr Sawicki (obydwaj ICSiR Start Lublin) występowali w łucznictwie, a Iwona Podkościelna, Aleksandra Wnuczek, Michał Ładosz i Marcin Polak (KKT Hetman) w kolarstwie tandemowym. Fantastycznie zaprezentowały się Podkościelna i Wnuczek, które w wyścigu tandemów w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego zdobyły złoty medal. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy medal w historii startów paraolimpijczykow z Lubelszczyzny w tej imprezie - i od razu złoty!

Piotr Sawicki (łuk klasyczny) rozpoczynał olimpijskie zmagania w turnieju indywidualnym od pojedynku z Malezyjczykiem Hasihinem Sanawim w 1/16 finału. Polak znakomicie rozpoczął swój udział w turnieju, pokonując rywala aż 6:0. W 1/8 finału spotkał się z reprezentantem Mongolii - Ankhbayarem Amarbayasgalanem, ponownie wygrywając, tym razem 6:2. W 1/4 finału na jego drodze stanął Irańczyk Ebrahim Ranjbarkivaj. Niestety, okazał się lepszy od Piotrka, zwyciężając 7:3. Tym samym, Piotr Sawicki zakończył swój udział w Igrzyskach na ćwierćfinale.

W turnieju mikstów Piotr Sawicki i Milena Olszewska w 1/8 finału łuku klasycznego spotkali się z parą z Iraku, którą pokonali 6:2. Niestety, swój występ zakończyli na ćwierćfinale, gdzie ulegli reprezentantom Mongolii 4:5.

Adam Dudka (łuk bloczkowy) rozpoczął olimpijskie zmagania od 1/16 finału, gdzie jego rywalem był Fin Jere Forsberg. Niestety, nasz reprezentant przegrał 136:141 i na tym etapie zakończył swój udział na turnieju olimpijskim.

Marcin Polak i Michał Ładosz wystartowali w eliminacjach wyścigu na dochodzenie na dystancie 4000m w kolarstwie torowym. Niestety, nie zakwalifikowali się do finału, zajmując 11. pozycję. Również żeńska para – Iwona Podkościelna i Aleksandra Wnuczek odpadły w eliminacjach - uplasowały się na 8. miejscu w wyścigu na dochodzenie na dystansie 3000m i na 9. miejscu w wyścigu na 1000m. Lepiej było zajęły w jeździe indywidualnej na czas – tandemy, gdzie dziewczyny zajęły 5. miejsce. Brązowy medal był bardzo blisko, gdyż do 3. miejsca zabrakło niewiele ponad 20 sekund. W jeździe indywidualnej na czas - tandemy panów Marcin Polak i Michał Ładosz zajęli 11. pozycję.

W wyścigu ze startu wspólnego na szosie Podkościelna i Wnuczek nie miały już sobie równych, zdobywając złoty medal olimpijski. Zawodniczki Kolarskiego Klubu Tandemowego Hetman przejechały liczącą 69km trasę w czasie 1:58,02. Drugie na mecie reprezentatki Irlandii straciły do Polek 59 sekund, brązowy medal przypadł dla Nowozelandek, które uzyskały czas 1:59,33. Panowie Polak i Ładosz nie ukończyli swojego wyścigu.

Złoto Podkościelnej i Wnuczek to dziewiąty złoty medal paraolimpijski biało-czerwonych w Rio de Janeiro. Łącznie zdobyli 38 krążków (9 złotych, 18 srebrnych i 11 brązowych), co dało Polakom 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.