W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubelski Lipiec ’80
Przed sierpniem był lipiec 1980-2020
Odkryj historię Lubelskiego Lipca 80
Program obchodów
Wystawa

Lublin był wielokrotnie świadkiem i zarazem uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Najpierw za sprawą Unii Lubelskiej (której 450 rocznicę świętowaliśmy w 2019 roku), później za sprawą rządu Ignacego Daszyńskiego przez dziesięć pierwszych dni niepodległości w 1918 roku Lublin był stolicą Rzeczypospolitej. W tym roku zainaugurowała rok akademicki nowa uczelnia - Uniwersytet Lubelski, późniejszy Katolicki Uniwersytet Lubelski, na którym wykładał Jana Paweł II – papież, honorowy obywatel naszego miasta.

Wreszcie Przed sierpniem był lipiec - Lubelski Lipiec 1980. W wyniku drastycznej podwyżki cen żywności, zaprotestowały załogi świdnickiego WSK, a następnie wielu dużych zakładów w Lublinie. W trwających od 8 do 25 lipca 1980 roku strajkach na Lubelszczyźnie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pracowników z ponad 150 zakładów pracy. Zakończyły się one podpisanym przez „komitet postojowy” porozumieniem. W wyniku wydarzeń lubelskich, strajki objęły swym zasięgiem cały kraj. Robotniczy protest, oprócz wymiaru ekonomicznego, związanego z poprawą warunków życia, był wyrazem szerokiego niezadowolenia społecznego i buntu przeciwko autorytarnej władzy w walce o wolność i demokrację. W kolejnym miesiącu rozpoczął się tzw. Sierpień na Wybrzeżu do którego zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z pozostałych miast. Konsekwencją tych wydarzeń było powstanie Solidarności, (1981), pierwsze wolne wybory, które w konsekwencji doprowadziły do upadku reżimu komunistycznego.

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NNDzisiaj, w 40 rocznicę Lubelskiego Lipca, chcemy przypomnieć tamte wydarzenia. Na Placu Litewskim stanęła wystawa, która przybliża zarówno tamte dni, jak i ich widoczne dzisiaj konsekwencje. W ramach wdzięczności dla bohaterów Lubelskiego Lipca Prezydent Miasta Lublin wręczy medale. Zapraszamy także na stronę teatrnn.pl/lubelskilipiec, na której zebrano historię Lubelskiego Lipca oraz prosimy o upowszechnianie informacji zamieszczanych na FB Miasta Lublin, Teatru NN oraz lublin700/nasza historia.