W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Program obchodów

Prezentujemy program lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Jubileusz stanowi opowieść o kluczowych wydarzeniach, które miały miejsce w Lublinie i kształtowały historię wolnej Polski.

Program lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości ma charakter otwarty, jest nastawiony na współtworzenie przez mieszkańców miasta, instytucje, stowarzyszenia, fundacje oraz parafie i związki wyznaniowe. Bazuje na takich wydarzeniach jak rola Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, powołanie przez ks. Idziego Radziszewskiego pierwszego uniwersytetu w niepodległej Polsce – Uniwersytetu Lubelskiego (późniejszego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), zjawiska podziemnych ruchów wydawniczych oraz Lubelskiego Lipca – serii strajków, które zapoczątkowały nowy, skuteczny model protestów.

Oprócz całorocznych obchodów jubileuszowych Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II oraz cyklu działań edukacyjnych Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” lubelskie szkoły i przedszkola we współpracy z Wydziałem Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin przygotowały liczne programy edukacyjne odnoszące się do 100-lecia niepodległości. Zaplanowano kilkaset lokalnych uroczystości realizowanych w placówkach edukacyjnych prowadzonych przez Miasto Lublin. Będą to konkursy, wystawy, koncerty, lekcje historyczne realizowane w oparciu o hasło: „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Banner Rozlicz PIT