W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Całoroczny program obchodów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

Całoroczny program obchodów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

Całoroczny program obchodów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

Patrząc z perspektywy 100 lat mijających od odzyskania niepodległości widzimy, że weszliśmy wtedy w jeden z najważniejszych historycznych okresów w dziejach naszego kraju. W tym czasie Lublin wielokrotnie zaznaczył swoją obecność w zachodzących wydarzeniach, miasto rozsadzała wielka energia jego mieszkańców do stania się wolnymi ludźmi. Dziś chcemy ponownie spojrzeć na minione stulecie, przyjrzeć się, jak rodziło się państwo u samych jego podstaw – w codzienności i zaangażowaniu zwykłych ludzi a także spojrzeć na te momenty, w których nasza niezależność była ponownie zagrożona. Przygotowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” projekty skupiają się na tych zwykłych i cichych bohaterach, ucząc jak korzystać z wolności i jak o wolność się troszczyć.

Pismo „Pa.Ra”

Regularnie wydawana gazeta pokazuje „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń o zmienianiu świata. Dlatego częścią tej opowieści będzie również pokazanie tych, którzy dzięki odzyskanej w 1989 roku wolności mogli dokonać wspaniałych rzeczy. Dla nich stało się to czymś naturalnym i oczywistym, ale pamiętajmy: duch wolności jest wyjątkowo kruchy, delikatny, niewidoczny i bardzo łatwo go utracić. W piśmie swoje miejsce znalazły artykuły, felietony, wywiady, komiksy, kolaże, archiwalne fotografie, wyimki z dawnych gazet. „Pa.Ra” dostępna jest bezpłatnie w wersji papierowej i online. teatrnn.pl/para

Portal edukacyjny „Lublin. Niepodległa”

Serwis „Lublin. Niepodległa” będzie multimedialną opowieścią o Lublinie w okresie pomiędzy 1918 a 2018 rokiem, która powstanie w oparciu o materiały dotyczące ludzi, miejsc i wydarzeń jakie rozgrywały się w Lublinie w ciągu ostatnich 100 lat. Szczególny nacisk będzie położony na okres 20-lecia międzywojennego i zagadnienia związane z przemysłem, gospodarką i edukacją. Serwis będzie miał formę multimedialnej narracji wykorzystującej materiały źródłowe, ikonograficzne, relacje świadków historii oraz materiały audio i wideo. Ważnym elementem serwisu będzie kalendarium wydarzeń, jakie miały miejsce w Lublinie w okresie pomiędzy 1918 a 2018 rokiem. Patronami serwisu są Józef Czechowicz, Zygmunt Puławski i Józef Szanajca. Planowane uruchomienie portalu – listopad 2018.

Działania Domu Słów związane z programem „Siła Wolnego Słowa”

Program powstał w oparciu o wystawę w Domu Słów „Siła Wolnego Słowa” ukazującą narodziny i funkcjonowanie niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie w latach 1976–1989. Zwiedzając wystawę poznajemy historię lubelskiego drugiego obiegu, między innymi poprzez opowieści lubelskich drukarzy. Ekspozycja gromadzi drugoobiegowe czasopisma i książki, a także urządzenia drukarskie: powielacze, sita, drukarkę igłową i inne, które były wykorzystywane w niezależnych drukarniach.

Rodzinna historia Niepodległej

Wirtualne archiwum rodzinnych opowieści z ostatniego stulecia w Lublinie, które powstać ma z materiałów nadesłanych przez mieszkańców miasta. Ośrodek od lat gromadzi skany materiałów ikonograficznych czy dokumentów oraz historie mówione, tworzące razem opowieść o historii Lublina i Lubelszczyzny. Po raz kolejny zachęcamy lublinian do otwarcia swoich rodzinnych archiwów i opowiedzenia o codzienności ich dziadków i rodziców.

Akademia Opowieści

Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i realizowana wspólnie z „Gazetą Wyborczą”. Temat tegorocznej, drugiej edycji brzmi „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”. Bez nieznanych bohaterów - kobiet i mężczyzn - nie byłoby niepodległej Polski. Historia naszego kraju to nie tylko bitwy i przelana krew. To również wielki codzienny wysiłek zwykłych ludzi. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni. Każdy w polskiej rodzinie ma takiego bohatera: babcię, wujka, sąsiada. Uczyli, leczyli, budowali, projektowali. Dzięki nim mamy szkoły, bibliotekę na wsi, związki zawodowe, gazety, wiersze, fabryki. Dawali innym ludziom przykład wolności, odwagi i pracowitości. Dzięki nim przetrwaliśmy. Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz przyzna 80 wyróżnień.

Publikacje „Wolność. Instrukcja Obsługi” i książka o trzech lubelskich geniuszach

Książka „Wolność. Instrukcja Obsługi” ma za zadanie opowiedzieć o wolności na bazie przykładów ludzi, którzy z tej wolności korzystają oraz tych, dla których wolność wiąże się często z pokonywaniem własnych ograniczeń. Druga publikacja skupia się na czasach dwudziestolecia międzywojennego. Z historią odradzającej się, niepodległej Polski związanych jest trzech niezwykłych, genialnych twórców pochodzących z Lublina. Są to: Józef Czechowicz (1903–1939) – poeta, Zygmunt Puławski (1901–1931) – konstruktor lotniczy oraz Józef Szanajca (1902–1939) – architekt. Wszyscy oni urodzili się na początku XX wieku. Bez takich ludzi jak oni, bez ich determinacji, poświęcenia i siły charakteru, Polska nie odzyskałaby niepodległości a następnie nie zostałaby odbudowana.

Więcej informacji: www.teatrnn.pl

Banner Rozlicz PIT