W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak

Ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak

Urodzony 20 sierpnia 1921 roku w Łopienniku. Dnia 29 czerwca 1948 roku wyświęcony na księdza, a 27 czerwca 1975 roku mianowany Biskupem Lubelskim. W 1992 roku, 25 marca podniesiony do godności Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego, natomiast w rocznicę święceń kapłańskich, 29 czerwca 1992 roku otrzymał z rąk Jana Pawła II paliusz metropolity. Zmarł 6 czerwca 2019 roku w Lublinie.

Honorowe Obywatelstwo zostało nadane Uchwałą Nr 517/LII/97 Rady Miejskiej w Lublinie z dnia 3 lipca 1997 roku.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa: Rada Miasta Lublina ma zaszczyt nadać Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Bolesławowi Pylakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina. Akt ten jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług Księdza Arcybiskupa, za Jego ojcowskie serce dla całej społeczności wierzących, za otwarte drzwi dla wszystkich interesantów, za umiejętność dialogu. Dziękujemy za pracę naukową w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i pracę duszpasterską w naszym Kościele lubelskim, jak i za rozwój stowarzyszeń i ruchów katolickich, które pomagają wiernym uświadomić sobie ich tożsamość i odpowiedzialność za Kościół. Od ponad 30 lat duszpasterskiej pracy towarzyszą Jego Ekscelencji słowa zawołania „Tobie Panie zaufałem”. Dziękujemy za wyznanie wiary, nadziei i miłości, za prowadzenie w tym duchu lokalnego Kościoła. Ksiądz Arcybiskup przyczynił się do rozwoju kultu maryjnego. Szczególnie wdzięczni jesteśmy za koronację obrazu Matki Bożej w Katedrze lubelskiej oraz za zawierzenie Maryi naszej Archidiecezji. To właśnie za czasów pasterzowania Księdza Biskupa gościliśmy w naszym mieście 9 czerwca 1987 roku Ojca Świętego Jana Pawła II. Za rządów Waszej Ekscelencji wybudowano w diecezji lubelskiej wiele kościołów i domów parafialnych, kaplic i ośrodków katechetycznych. Nowoczesny dom rekolekcyjny i ośrodek spotkań w Dąbrowicy wspaniale służy mieszkańcom Lublina. Nastąpił rozwój Wydawnictwa Diecezjalnego i akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących. Prosząc o przyjęcie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublina, składamy Waszej Ekscelencji gorące podziękowanie za wszystko i prosimy o przyjęcie najlepszych życzeń, a także wyrazów uznania i czci.