W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Profesor Rocco Buttiglione

Urodzony 6 czerwca 1948 roku we Włoszech. Polityk chrześcijańsko- demokratyczny, filozof. Studiował prawo w Turynie i Rzymie, profesor nauk politycznych. W 1999 roku wybrany na członka Parlamentu Europejskiego, a w październiku 2004 roku nominowany przez Jose Barroso na komisarza ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa.

Honorowe Obywatelstwo zostało nadane Uchwałą Nr 726/XXX/2005 Rady Miasta Lublin z dnia 28 kwietnia 2005 roku.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa: Akt ten jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług Pana Profesora jako włoskiego filozofa, prawego człowieka, znawcę naszych dziejów i kultury, popularyzatora społeczno-moralnego nauczania Jana Pawła II, propagatora etosu Unii Lubelskiej we współczesnej Europie. Osobiste więzi z Polską, a w szczególności z Lublinem, poprzez Katedrę Etyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, której kierownikiem był Kardynał Karol Wojtyła zaowocowały polskim wydaniem „Myśli Karola Wojtyły”. Dzięki licznym wykładom i udziałowi w sympozjach ( np. Prymat prawdy nad władzą”Non Possumus” w polityce... Dlaczego ? w 2001 roku ), Pan Profesor dał się poznać, jako myśliciel, środowisku akademickiemu, a także społeczności naszego miasta, w którym to mieszka i pracuje liczne grono Pana uczniów. To Pan Profesor przypomina nam, iż demokracja bez depozytu wartości oparta na wzajemnym wyzysku, nie jest w stanie zmierzyć się z problemami współczesnego świata. Wypowiedziane przez Jana Pawła II słowa: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” stały się zadaniem etyczno-politycznym tych, którzy biorą odpowiedzialność za Europę jutra, do tych osób niewątpliwie należy Pan Profesor. Wraz z tytułem „Honorowego Obywatela” prosimy o przyjęcie najlepszych życzeń wielu sukcesów w dalszej działalności społeczno-politycznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.