Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dzikie zwierzęta, jak się zachować? - akcja informacyjna

01.02.201709:41

Miasto rozpoczyna dystrybucje ulotek i plakatów informacyjnych ze wskazówkami jak zachować się w przypadku napotkania dzikich zwierząt. Materiały zostaną udostępnione w Biurach Obsługi Mieszkańców, siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, przekazane Radom Dzielnic i Spółdzielniom Mieszkaniowym oraz Domom Kultury. Część z nich trafi do placówek oświatowych gdzie zostaną wykorzystane jako materiały dydaktyczne podczas specjalnych pogadanek na ten temat.

Do tych miejsc trafi łącznie 2 tysiące plakatów i ponad 66 tysięcy ulotek. 30 tysięcy ulotek zostało zaprojektowanych w specjalnej wersji dla dzieci.

Występowanie dzikich zwierząt na obszarze miasta to temat nowy. Wcześniej niespotykane zwierzęta przemieszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi w poszukaniu łatwo dostępnego pożywienia, czy ze względu na rozwój urbanistyczny terenów, które wcześniej były ich stałym miejscem bytowania.

W przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia takiego jak lis czy dzik apelujemy do mieszkańców o ostrożność. Należy zachować spokój i bezpieczną odległość. Najlepiej wycofać się lub odejść powoli w drugą stronę, nie wykonując gwałtownych ruchów. W sytuacjach gdy czujemy się zagrożeni należy wezwać Straż Miejską pod nr tel 986.

W przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia nie należy krzyczeć, biegać, próbować płoszyć zwierze, podchodzić blisko, próbować oswajać, dotykać czy głaskać. Zwierząt nie można też karmić.

Miasto podejmuje działania interwencyjne polegające na każdorazowej próbie odłowu zwierząt, po zgłoszeniach mieszkańców do Straży Miejskiej. Realizatorem Planu postępowania z dzikimi zwierzętami na terenie Lublina  jest Lubelskie Centrum Małych Zwierząt.

W ramach działań zaplanowanych organizowane w 2016 roku były dwukrotnie odłowy redukcyjne lisów zakończone odłowem kilkunastu zwierząt. Podejmowane były także liczne interwencje, które zakończyły się skutecznym odłowem lisów lub trwałym przepłoszeniem ich ze zgłaszanego miejsca bytowania.

Dwie odłownie na dziki ustawione zostały na jesieni 2016 roku w dzielnicy Sławin. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy sygnału o odłowionych zwierzętach w tej sposób. Jesteśmy w trakcie uzgadniania nowych lokalizacji, które pozwolą na przestawienie odłowni w inne rejony tej samej dzielnicy, pod względem najczęstszych zgłoszeń dotyczących występowania dzików w konkretnych miejscach. Odłownie zostały zakupione  przez Straż Miejską, w ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie internetowej miasta.

Materiały znajdują się w załączeniu.

Pliki do pobrania

Ulotka dzikie zwierzęta_wersja dla młodszych.pdf
Dzikie zwierzęta, jak się zachować? - ulotka dla dzieci
Ulotka dzikie zwierzęta.pdf
Dzikie zwierzęta, jak się zachować? - ulotka
Plakat dzikie zwierzęta.pdf
Dzikie zwierzęta, jak się zachować? - plakat