W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja dla integracji społeczności Romów w Polsce

Konferencja dla integracji społeczności Romów w Polsce
05.06.202311:15

Samorządowcy, asystenci edukacji romskiej (AER) i osoby odpowiadające za sprawy mniejszości narodowych i etnicznych spotkają się w Lublinie, by wymienić doświadczenia i dobre praktyki w zakresie różnych aspektów funkcjonowania społeczności romskiej w Polsce.

– Istnieje ogromna potrzeba dzielenia się dobrymi praktykami stosowanymi przez samorządy w temacie integracji społeczności romskiej i edukacji dzieci romskich. Gdy dwa lata temu inicjatywą zainteresował się Związek Miast Polskich, grupa samorządowców z wielu miast z kraju debatowała w ramach wewnętrznych obrad komisji, ale też podczas konferencji. W zeszłym roku oprócz przedstawicieli Unii Metropolii Polskich gościliśmy w Lublinie także liczną reprezentację gmin województwa lubelskiego, co pokazało wielką potrzebę dyskusji i wzajemnej inspiracji działaniami. Dotychczasowe spotkania zorganizowane w Lublinie, cieszyły się dużym zainteresowaniem i zebrały bardzo pozytywne opinie zarówno wśród ich uczestników, jak też pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Ideą wydarzenia jest umożliwienie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie działań samorządowych w obszarze integracji społeczności romskiej i edukacji dzieci romskich. W spotkaniu wezmą udział reprezentanci społeczności, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, instytucji społecznych i placówek oświatowych oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aktywny udział potwierdzili asystenci edukacji romskiej (AER) i działacze m.in.: z Chełma, Elbląga, Jasła, Kędzierzyna Koźla, Krakowa i Gliwic. Zaproszone zostały także osoby odpowiedzialne za sprawy mniejszości narodowych i etnicznych z wybranych urzędów wojewódzkich: opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego.

Konferencja edukacyjna „Społeczność romska – tradycja i współczesność” odbędzie się 6 czerwca (wtorek) w godzinach 9.00-15.00, w Hotelu Arche w Lublinie, ul. Zamojska 30. W załączeniu program wydarzenia.

Zadanie „Konferencja edukacyjna: Społeczność romska – tradycja i współczesność – edycja V i Dni kultury romskiej” realizowana jest w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, finansowanego z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Pliki do pobrania