W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lekcje o Budżecie Obywatelskim - szkolenie dla nauczycieli

Lekcje o Budżecie Obywatelskim - szkolenie dla nauczycieli
18.02.202110:31

Nauczyciele lubelskich szkół mają okazję udziału w szkoleniu o sposobach prowadzenia lekcji dotyczących Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście. Szkolenie organizowanie jest przez Miasto Lublin i Fundację Stocznia. Inicjatywa wpisuje się w działania na rzecz otwarcia miasta na młodzież i zachęcenia młodzieży do aktywnego obywatelstwa.

– Budżet Obywatelski to dla dzieci i młodzieży doskonała lekcja postawy społecznej. Każdy mieszkaniec i każda mieszkanka naszego miasta, niezależnie od wieku, może zgłosić swój pomysł i wziąć udział w głosowaniu. Lekcje o Budżecie Obywatelskim dają możliwość pokazania młodym mieszkańcom jak funkcjonuje miasto, w jaki sposób można zmieniać swoją najbliższą okolicę, a tym samym, jak mieć wpływ na rozwój Lublina. W tym roku szczególnie zależy nam, aby to młodzi lublinianie byli zaangażowani w ten proces. Szkolenie dla nauczycieli wpisuje się w działania Miasta Lublin na rzecz wzmocnienia pozycji młodych ludzi i zwiększenia ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Oferta udziału w szkoleniu online dotyczącym prowadzenia lekcji o lubelskim Budżecie Obywatelskim skierowana jest do nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w klasach 7-8 szkół podstawowych oraz wszystkich szkołach ponadpodstawowych. Osoby zainteresowane udziałem powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po tym otrzymają link dający dostęp do spotkania, które odbędzie się 24 lutego o godzinie 16.00.

Podczas szkolenia nauczyciele poznają sposoby opowiadania o tym, jak funkcjonuje miasto i jakimi sposobami możemy je zmieniać, dowiedzą się jak wspólnie przeprowadzić diagnozę otoczenia ze wskazaniem mocnych i słabych stron, a także jak wdrażać konkretne pomysły na zmiany. Zdobędą wiedzę o tym, jak krok po kroku przejść z uczniami przez proces pisania wniosku do Budżetu Obywatelskiego, od wstępnej koncepcji do wypełnionego formularza. Otrzymają także zestaw narzędzi, scenariusze i wiedzę potrzebną do przeprowadzenia cyklu trzech lekcji. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 lutego do końca dnia.

Szkolenie poprowadzą Maria Jagaciak i Jan Wiśniewski z Fundacji Stocznia, którzy przeprowadzili już trzy edycje projektu „Samorządna Młodzież”.