W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto w długi sierpniowy weekend tętni życiem

Miasto w długi sierpniowy weekend tętni życiem
12.08.202211:31

Sierpniowy długi weekend spędzony w Lublinie to okazja do różnego typu aktywności. Szeroka oferta wydarzeń, infrastruktura umożliwiająca rekreację, działalność instytucji kultury nie pozostawiają na nudę i bezczynność. Ciekawą propozycją jest również odbywający się właśnie Festiwal Kultury Żydowskiej.

– Lublin w okresie wakacji przyciąga nie tylko ciekawą ofertą turystyczną, ale także wydarzeniami takimi jak festiwale, koncerty, czy wystawy. W przestrzeni miasta, w domach kultury, bibliotekach na odbiorców czekają niepowtarzalne efekty pracy znanych i dojrzałych, ale także zupełnie początkujących twórców. Wokół jest mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia ze względu na ich historię, ludzi, czy po prostu niezwykłą atmosferę. Zachęcamy mieszkańców i turystów, którzy jak co roku licznie odwiedzają nasze miasto w czasie urlopów do skorzystania z jego uroków – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Długi weekend warto rozpocząć już w piątek (12 sierpnia). O godz. 16.00 będzie można wziąć udział w warsztatach tańca izraelskiego w Centrum Kultury na Peowiaków, w ramach III edycji Lubliner Festival. Pozostając w kręgu kultury żydowskiej warto wybrać się na zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z przewodnikiem - prof. Andrzejem Trzcińskim (o godz. 17.30) oraz na koncert pieśni żydowskiej i ukraińskiej Roksany Vikaluk w Filharmonii im. H. Wieniawskiego, o godz. 20.00.

W sobotę (13 sierpnia) o godz. 12.00 startuje Festiwal Mieszkańców Kośminka. Wśród wielu atrakcji organizatorzy przewidzieli między innymi warsztaty malowania nitką, szycia breloczków czy bitwę na wodne balony. Będzie też quiz wiedzy o dzielnicy, tworzenie makiety Kośminka i występ artystyczny zespołu podopiecznych Fundacji Strefy Dorastania „Kośminex”. Do końca wakacji, do kreatywnej i nieszablonowej zabawy, zaprasza także Rezerwat Dzikich Dzieci. Wydzielona przestrzeń przygodowego placu zabaw przy ul. Dolnej Panny Marii 6-8 jest otwarta codziennie w godzinach 10.00-17.00.

Warsztaty klezmerskie, tanga oraz samoobrony dla kobiet to niektóre propozycje na sobotę z programu Lubliner Festival. Wieczór można natomiast spędzić na potańcówce Balkan-Klezmer Dance Night w Wirydarzu Centrum Kultury. Spacery po Lublinie warto połączyć z obejrzeniem wystaw plenerowych. Galeria Saska prezentuje kolekcję plakatów Grzegorza Marszałka - plakacisty, rysownika i ilustratora. Natomiast w Zaułku Hartwigów dostępna jest wystawa „Ukraina i Ukraińcy”. Jest to zbiór fotografii z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, pochodzących ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej – Muzeum Ivana Honchara (Kijów). O sile słów przypomina instalacja na ulicy Ku Farze #słowonamurbeton. Autorki umieściły w komiksowych chmurkach proste słowa, takie jak „przepraszam”, „tęsknię za Tobą”, „dziękuję”. Można je sfotografować, zrobić selfie i wysłać komuś, aby zadbać o dobre relacje.

14 sierpnia, w niedzielę, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN organizuje Spacer śladami Julii Hartwig. Piąta edycja tego wydarzenia, odbędzie się w dniu 101. urodzin poetki. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą miejsca związane z rodziną Hartwigów, podążą tropem poezji oraz fotografii. Start o godzinie 18.00, w Bramie Grodzkiej. Będąc na Starym Mieście obejrzeć można wystawę w Galerii przy Bramie, gdzie swoje prace malarskie prezentują członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wieczór wypełnią atrakcje Lubliner Festival - koncert finałowy „Tango mych marzeń i snów”, w  Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim, o godz. 20.00 oraz izraelskie jam session, czyli koncert Yogev Shetrit Trio & Pendofsky w Wirydarzu Centrum Kultury, o godz. 21.30.

Sierpień to ostatni miesiąc, w którym prezentowane są obecne wystawy Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice. Prace laureatów XXVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Mój Świat”, zatytułowanego „Futurystyczne opowieści", będącego elementem obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema, prezentowane są w Galerii Krańcowa. Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Zespołu Plastycznego w Pracowniach Kultury Maki zobaczyć można przy ul. Olchowej 8. Galeria w Pasażu (ul. Hutnicza 28 A) zaprasza na wystawę prac uczestników Grupy Twórczej pt. „Pasja Tworzenia: Spacerem po Lublinie".

Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają do skorzystania z bogatych zbiorów książek i audiobooków, a także do zapoznania z ich bieżącą działalnością kulturalną. Mozaikowe kompozycje autorstwa Piotra Maruszaka, zajmującego się od  20 lat sztuką graffiti i street artem przyciągną wzrok czytelników odwiedzających Biotekę. Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa w Filii nr 18 opowiada o tym, jak znaczna część tego regionu znalazła się w granicach odbudowującej się po I wojnie światowej Rzeczpospolitej. Pokonkursową wystawę ilustracji nagrodzonych i wyróżnionych w Międzynarodowym Biennale Ilustracji Bratysława zobaczyć można w Fili nr 35.

Jeszcze przez kilka tygodni dostępne będą dla zwiedzających bieżące wystawy w Galerii Labirynt. Zobaczyć tam można m. in. wystawę „Może się nie udać”, której autorzy przekonują, że sztuka jest przygodą, procesem i eksperymentem, który nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Natomiast wystawa „Kolekcja dostępna vol. 3” prezentuje wybrane prace z kolekcji Galerii Labirynt opracowane pod kątem dostępności dla osób g/Głuchych, niewidomych, z niepełnosprawnościami intelektualnymi, w spektrum autyzmu, a także migrantek i migrantów. Wszystkim dziełom prezentowanym na wystawie towarzyszą adaptacje przeznaczone do dotykania – tyflografiki lub makiety. Są to autorskie, eksperymentalne projekty wykonane między innymi przez studentów i studentki Instytutu Sztuk Pięknych UMCS pod kierunkiem dr Ewy Niestorowicz.