W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody - zgłoszenia wycinki drzew

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody - zgłoszenia wycinki drzew
16.06.201716:00

W dniu 17 czerwca wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy o ochronie przyrody. Większość zmian będzie dotyczyć osób fizycznych chcących usunąć drzewo (drzewa) na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Każdy kto będzie chciał usunąć drzewo o obwodzie większym niż 50 cm (wyjątek: kasztanowiec, platan i robinia - 65 cm oraz topola, wierzba, klon jesionolistny - 80 cm) bez względu na powód wycinki będzie musiał dokonać dodatkowej formalności, czyli zgłosić chęć wycinki drzewa do właściwego organu. Zazwyczaj będzie to Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, ale również przy terenach zabytkowych - Miejski Konserwator Zabytków.

Specjalny druk zgłoszenia, który wystarczy wypełnić i dostarczyć do biura MAZ, jest do pobrania na BIPie. Przedstawiciel urzędu będzie musiał dokonać wizji lokalnej w terenie, z której zostanie spisany protokół, w ciągu 21 dni od zgłoszenia zamiaru wycinki. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli nie wniesiono sprzeciwu w tym terminie. Wchodzące w życie przepisy nie są restrykcyjne gdyż sprzeciw będzie wyrażany tylko w nielicznych, konkretnych sytuacjach (np. ze względu na wartość drzewa - drzewo objęte ochroną, znajdujące się na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub dodatkowe zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego).

Jeżeli w ciągu 5 lat od dokonania oględzin wpłynie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej powstanie obowiązek uiszczenia opłaty za usunięte drzewo według danych z protokołu oględzin.

W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić dopiero po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

W załączeniu nowelizacja ustawy.

Pliki do pobrania