W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Panel obywatelski w Lublinie
13.06.201713:27

Rozpoczynamy prace nad przygotowaniem panelu obywatelskiego, nowego narzędzia partycypacyjnego w Lublinie. W następnym roku uruchomiony zostanie panel obywatelski, który zdecyduje o konkretnej, budzącej kontrowersje i emocje społeczne sprawie.

- Przeprowadzenie panelu obywatelskiego w Lublinie jest kolejnym krokiem rozwijającym partycypację społeczną. W marcu tego roku w Lublinie została przyjęta nowa uchwała o zasadach i trybie konsultacji społecznych. Umożliwia ona wprowadzenie panelu obywatelskiego jako metody konsultacji. W dniach 5 – 6 czerwca w Lublinie obradowało IV Forum Praktyków Partycypacji. W jego ramach rozmawialiśmy m.in. o panelach obywatelskich. Dziś ogłaszamy, że Lublin w następnym roku będzie stosował tę metodę współdecydowania – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Panel obywatelski jest narzędziem partycypacji, w ramach którego decyzja o konkretnym rozwiązaniu zostaje oddane w ręce losowo dobranej grupy mieszkańców. Kluczowym elementem panelu jest debata grupy mieszkańców, opierająca się na prezentacji wiedzy z danego zakresu oraz stanowisk wszystkich zainteresowanych stron. Dobór mieszkańców do panelu jest dokonywany z uwzględnieniem kilku cech, m.in. wieku, płci, miejsca zamieszkania czy wykształcenia. Rekomendacje panelu obywatelskiego są wiążące dla władz. Decyzja zapada przy zgodności 80% osób debatujących w panelu.

Do końca 2017 roku Biuro Partycypacji Społecznej przygotuje metodologię panelu obywatelskiego dla Lublina oraz zbierze propozycje tematów, jakie mogłyby być poddane pod dyskusję. Temat taki musi dotyczyć sprawy istotnej dla mieszkańców, budzącej zainteresowanie i kontrowersje. Sprawa ta nie może być już przesądzona co do kształtu rozwiązania, czyli musi być na wstępnym etapie podejmowania decyzji.

Swoje propozycje tematów dla lubelskiego Panelu Obywatelskiego można przesyłać na adres e-mail Biura Partycypacji Społecznej . Na propozycje czekamy do końca września 2017 r. Ostateczna decyzja, co do tematu w jakim będzie obradował Panel Obywatelski, zapadnie do końca roku 2017.