W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Prezydent Krzysztof Żuk wręczył medale zasłużonym lubliniankom

08.03.201910:10

Dziś, w Święto Kobiet, Prezydent Krzysztof Żuk wręczył medale zasłużonym lubliniankom. W ten sposób miasto Lublin chce uhonorować Panie, które poprzez swoją aktywność prywatną i zawodową przyczyniają się do rozwoju i promocji naszego miasta.

Uroczystość wręczenia Medali Prezydenta Miasta Lublin odbywa się co roku.

- Dzień Kobiet jest okazją do podziękowania Paniom, które angażują się w pracę na rzecz Lublina. Ich codzienny wysiłek jest warty najwyższego docenienia. Jestem dumny z tego, że w Lublinie mamy tak wiele aktywnie działających Pań, które mają potencjał i energię oraz potrafią to wykorzystać i przełożyć na konkretne projekty – mówi Krzysztof Żuk, Prezydenta Miasta Lubli.

Wśród tegorocznych Laureatek jest Małgorzata Nowak - dyrygentka, założycielka Chóru Kantylena, pracownik naukowa w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS. Założony przez nią zespół Kantylena podczas 25 lat swojego istnienia stał się prawdziwym ambasadorem Lublina w kraju i poza jego granicami. W trakcie swojej 25-letniej działalności muzycznej poprowadziła ponad 255 koncertów, a chór Kantylena zdobył łącznie 23 nagrody.

- Praca na rzecz Lublina to dla mnie rozśpiewywanie dzieci i młodzieży szkolnej naszego miasta poprzez popularyzowanie chóralistyki , to tworzenie chórów w szkołach  i opieka merytoryczna nad nimi oraz  ich dyrygentami. To także prezentacja efektów  tej pracy podczas organizowanych we współpracy z lubelskim środowiskiem muzycznym koncertów, w których chóry występują  również z udziałem profesjonalnych muzyków: zarówno instrumentalistów jak i wokalistów na prestiżowych scenach  koncertowych Lublina – mówi, jak zwykle z pasją, Pani Małgorzata Nowak.

Dla Anny Bieganowskiej-Skóry, która także, podczas dzisiejszej uroczystości, otrzyma Medal Prezydenta Miasta, Lublin to dom, który wspólnie budujemy i dbamy o niego.

- Tak jak wykonuje się różne czynności we własnym domu i na jego rzecz po to, aby wszystkim domownikom było dobrze i miło; aby panowała w nim życzliwa atmosfera; aby pomóc innym w tym, czego nie potrafią albo z czym sobie nie radzą, tak przełożyć to można analogicznie na większy dom - nasze miasto.  Jestem rodowitą lublinianką i traktuję Lublin jak rodzinny dom, dlatego też staram się na miarę możliwości swoje umiejętności, kompetencje i trochę czasu w różnych formach i okolicznościach  z radością Miastu podarować – przekonuje Pani Anna.

Pani Anna Bieganowska-Skóra jest pedagogiem specjalnym, od lat angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, jest też wolontariuszką akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Uroczystość wręczenia Medali Prezydenta Miasta Lublin, odbyła się 8 marca w Trybunale Koronnym w Lublinie. W tym roku uhonorowanych zostanie 19 lublinianek. Wydarzenie organizuje Urząd Miasta Lublin oraz Forum Kobiet Lublina.

Lublinianki uhonorowane Medalem Prezydenta Miasta Lublin w 2019 r.

 • Hanna Barańska-Sobczak – wiceprezeska spółki Fabryka Okien i Drzwi „Bas". Zabytkowa stolarka drewniana – specjalnością fabryki, jest zamontowana między innymi na Wawelu, na Zamku Królewskim w Warszawie oraz Wieży Trynitarskiej w Lublinie. Przykład Pani Hanny pokazuje, że kobieca ręka w biznesie to prawdziwa wartość dodana.
 • Anna Bieganowska-Skóra - jest pedagogiem specjalnym, od lat angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym. Jest też wolontariuszką akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.
 • Renata Chmielewska – stylistka, doradczyni w sprawach wizerunku, chętnie angażująca się również w działania społeczne, w tym warsztaty i pokazy mody dla seniorów.
 • Magdalena Chrościńska-Krawczyk - pediatra, neurolog dziecięcy, adiunkt w Klinice Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Od kilku lat współpracuje z Hospicjum Małego Księcia w Lublinie konsultując dzieci w oddziale stacjonarnym.
 • Marta Cyran - archeolog, starszy kustosz, koordynator Sekcji Archeologii Działu Kultury Materialnej i Duchowej w Muzeum Lubelskim. Jej dorobek wystawienniczy obejmuje wystawy realizowane w Polsce jak też za granicą. Pani Marta to autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych.
 • Małgorzata Domagała - redaktor Gazety Wyborczej w Lublinie. W centrum jej zainteresowań zawsze było nasze miasto. Przybliża czytelnikom jego historię i sylwetki wybitnych społeczników z nim związanych. Pokazuje, że dziennikarstwo lokalne oparte na wartościach ma sens i moc zmieniania świata na lepszy.
 • Monika Gabryś-Sławińska - kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie, oddziału Muzeum Lubelskiego. Badaczka literatury, kultury i prasy XIX i XX wieku, a także edytorka, redaktorka oraz animatorka licznych wydarzeń kulturalnych i naukowych.
 • Magdalena Gach-Leziak - tłumaczka języka migowego, współpracująca z organizacjami pozarządowymi oraz skupiającymi osoby głuche i niedosłyszące. Pełna zapału, empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka.
 • Magdalena Grydniewska – dziennikarka redakcji informacji Radia Lublin. Pani redaktor popularyzuje wiedzę o architekturze i historii. Jej reportaż „Listy z Ravensbruck" był wielokrotnie nagradzany na najważniejszych krajowych konkursach.
 • Marzena Kowalczyk - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Bożego w Lublinie. Pod jej kierownictwem Szpital cieszy się rosnącym zaufaniem oraz znakomitą opinią pacjentów, modernizuje oddziały i zwiększa dostępność świadczeń medycznych.
 • Aleksandra Machowska-Skrocka z Pracowni Kultury Tatary działającej w ramach Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”. Pani Aleksandra prowadzi zajęcia dla dorosłych mieszkańców dzielnicy pn. Grupa Twórcza. Bierze czynny udział w życiu środowiska lokalnego. Organizuje wydarzenia kulturalne w dzielnicy Tatary i mobilizując społeczność do działania utrwala jej tożsamość. Uwrażliwia mieszkańców poprzez promowanie amatorskiej twórczości artystycznej w Galerii w Pasażu.
 • Małgorzata Nowak -dyrygentka, założycielka Chóru Kantylena, pracownik naukowy w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS. Założony przez nią zespół Kantylena podczas 25 lat swojego istnienia stał się prawdziwym ambasadorem Lublina w kraju i poza jego granicami.
 • Jola Szala – znana lubelska projektantka mody oraz właścicielka marki JOSZ. Niepowtarzalne materiały i dodatki, staranne wykończenie i nowoczesny design to znak rozpoznawczy jej ubrań. Projektantka niestrudzenie promuje nasze miasto na pokazach krajowych i zagranicznych.
 • Krystyna Strzelecka - nieprzerwanie od 26 lat wierna idei wolontariatu. Od początku wspiera ogólnopolską akcję charytatywną Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.
 • dr Jolanta Taczała – ortopeda, specjalistka rehabilitacji i ortopedii dziecięcej. Pacjenci podkreślają nie tylko wysokie kompetencje zawodowe Pani doktor, ale także serdeczność i prawdziwe powołanie do zawodu.
 • Barbara Tynecka-Babicz - prowadzi istniejącą na rynku od 24 lat agencję reklamową MAIK. Zatrudnia obecnie 60 pracowników. W pracy kieruje się otwartością na potrzeby drugiego człowieka. Udowadnia, że działając w biznesie warto zachować wrażliwość na sprawy społeczne.
 • Ewa Waszkiewicz – związana z Narodowym Bankiem Polskim. Wspiera organizacje pozarządowe w promowaniu wiedzy ekonomicznej. Wraz z małżonkiem od lat gości podczas świąt Polaków mieszkających za granicą.
 • Izabela Zygmunt - pracuje na rzecz osób bezdomnych i wykluczonych, od 1993 roku związana jest z akcją Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Służba społeczna jest Jej credo.
 • Siostra Lidia Kołodziejska OP – prowadzi Rodzinny Dom Dziecka. Razem z siostrami otacza wychowanków matczyną miłością i troską, dając im oparcie duchowe i warunki do rozwoju.