W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Skwer Franciszka Galery oficjalnie otwarty!

Skwer Franciszka Galery oficjalnie otwarty!
15.07.202212:21

15 lipca, w rocznicę bitwy pod Grunwaldem został oficjalnie otwarty skwer Franciszka Galery w Lublinie. Podczas uroczystości u zbiegu ulic Lotniczej, Elektrycznej i Pawiej nastąpiło odsłonięcie tablicy z nową nazwą terenu.

W programie uroczystego otwarcia skweru odegrany został hejnał Miasta Lublin, wygłoszono laudację i odczytano uchwałę Rady Miasta Lublin w sprawie nadania nazwy skweru. Następnie delegacja wraz z rodziną Franciszka Galery udała się na cmentarz przy ul. Lipowej (wejście od ul. H. Wiercieńskiego), by złożyć kwiaty na jego grobie.

Uroczystości towarzyszy Piknik Dzielnicy Kośminek. Na uczestników w godzinach 12.00-18.00 czekają m. in. rozmowy o współczesnym bohaterstwie, czy warsztaty plastyczne „Bitwa pod Grunwaldem oczami dzieci”. Organizatorami pikniku na nowo otwartym skwerze są Miasto Lublin, Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” i Fundacja Strefa Dorastania.

Tego samego dnia (15 lipca) mieszkańcy mogą wziąć udział w wernisażu wystawy Ponownie w Lublinie - pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Kopia dzieła w wymiarach zbliżonych do oryginału zostanie zaprezentowana w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, o godz. 12.00.

Upamiętnienie postaci Franciszka Galery w przestrzeni miasta ma związek z jego pełnym zaangażowania udziałem w ukrywaniu podczas wojny obrazów Jana Matejki. Franciszek Galera od 1934 r. był pracownikiem magistratu lubelskiego, pełnił funkcję kierownika Taborów Miejskich. „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi” trafiły podczas II wojny do Lublina i były złożone w Muzeum Lubelskim. Kiedy Niemcy zajęli jego ówczesną siedzibę (przy ul. Narutowicza 4), konieczne stało się ukrycie dzieł w innym miejscu, aby nie dopuścić do przejęcia ich przez okupanta. W zadaniu tym ważną rolę odegrał Franciszek Galera, który nadzorował akcję przewiezienia obrazów na wozie drabiniastym do siedziby Taborów Miejskich przy ul. Elektrycznej. Ukryte w specjalnym wykopie pod podłogą budynku gospodarczego doczekały bezpiecznie końca wojny. Za wybitne zasługi w dziele ratowania i ochrony dóbr polskiego dziedzictwa kulturowego pośmiertnie przyznano Franciszkowi Galerze Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczono córce i wnukom Galery w lipcu 2016 r.

Więcej informacji o postaci Franciszka Galery można znaleźć między innymi na stronie: www.teatrnn.pl.