W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawy i performance w ramach projektu „Windows’22”

Wystawy i performance w ramach projektu „Windows’22”
12.04.202213:17

Miasto Lublin zaprasza na wernisaż dwóch wystaw młodych artystek z Polski i Ukrainy. Do prezentacji ich twórczości posłużą nietypowe obiekty - przezroczyste słupy ogłoszeniowe stojące na Placu Litewskim. Wydarzenie, które wpisuje się działania na rzecz młodych ludzi w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, odbędzie się dzisiaj (środa, 12 kwietnia) o godz. 19.00.

Wystawy „Tutaj gdzieś był dom” Darii Morgen, studentki Wydziału Artystycznego UMCS, która pochodzi z Charkowa oraz wystawa połączona z performance „Koncepcje wolności” Kamili Czosnyk, doktorantki ASP w Gdańsku, rozpoczynają cykl wydarzeń artystycznych „Windows '22”. Jest to kontynuacja serii wystaw zewnętrznych Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie zainicjowanych podczas pandemii w 2021 roku. W tym roku formuła programu wystaw witrynowych w przestrzeni publicznej zostaje poszerzona. Dwie pierwsze, z których jedna jest głosem z Polski, a druga z Ukrainy zaprezentowane będą na słupach ogłoszeniowych stojących na Placu Litewskim - na osi Krakowskiego Przedmieścia i w pobliżu Hotelu Europa. Wojna w Ukrainie nadała planowanej wcześniej wystawie prac młodych artystów nowego, innego kontekstu. Prezentowane prace są przykładem tego, w jaki sposób sztuka komunikuje się z odbiorcą, jak reaguje na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość.

Projekt „Windows’22” jest realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz dzięki wsparciu Miasta Lublin. Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie zaprasza artystki i artystów do udziału w trwającym otwartym naborze do cyklu wystaw witrynowych realizowanych w 2022 roku. Priorytetami drugiej edycji projektu są bieżące wydarzenia - doświadczenie wojny ze wszystkimi jej konsekwencjami, czy przymusowe opuszczanie Ukrainy przez jej obywateli, w tym twórców.

Szczegóły dzisiejszego wernisażu dostępne są na stronie wydarzenia.