W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Załóż ogród deszczowy tej wiosny

Załóż ogród deszczowy tej wiosny
24.05.202210:56

W najbliższą sobotę (28 maja) odbędą się warsztaty w zakresie tworzenia ogrodów deszczowych. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności oraz zapoznają się z tematyką małej retencji wody i adaptacji miasta do zmian klimatu. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych i bezpłatne wydarzenie odbędzie się o godzinie 10.00 w wąwozie im. Jana Pawła II w pobliżu altany.

– Lublin jako jedno z pierwszych miast wprowadził program dotacji do budowy obiektów małej retencji. To ważny krok w stronę zmiany świadomości mieszkańców w zakresie szukania alternatywnych metod pozyskiwania wody. Prostym i efektywnym sposobem na zatrzymanie wód opadowych jest budowanie ogrodów deszczowych. Są to rozwiązania punktowe, ale powszechnie stosowane mogą być olbrzymim wsparciem w adaptacji miasta do skutków zmian klimatu. Zapraszam do udziału w warsztatach tworzenia ogrodów deszczowych, które będą okazją do zapoznania się z metodami tworzenia takich miejsc i ich rolą w retencji wody w miejskim ekosystemie – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Warsztat będzie okazją do podzielenia się praktyczną wiedzą z zakresu tworzenia ogrodu deszczowego. Uczestnicy dowiedzą się jak wybrać odpowiednie miejsce, jak przygotować podłoże, a także jakie rośliny są odpowiednie do zakładania tego typu zieleni. Specjaliści z Fundacji Sendzimira zwrócą też uwagę na to jak je posadzić, aby szybko podjęły wegetację i tworzyły przyjemną dla oka kompozycję.

Uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas warsztatów może być poradnik tworzenia ogrodów deszczowych dostępny pod linkiem. Powstał w ramach finansowanego z Zielonego Budżetu projektu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto” . Stanowi podsumowanie projektu i wsparcie przy tworzeniu kolejnych ogrodów deszczowych w Lublinie. Publikacja opisuje przykładowe miejsca odpowiednie do stworzenia ogrodu deszczowego, konstrukcję ogrodów oraz sugerowane gatunki roślin, które można w nich posadzić. Jest w niej również przedstawiona krok po kroku budowa ogrodów deszczowych w gruncie.

W ramach współpracy Miasta i Fundacji powstało także dziewięć projektów ogrodów deszczowych (dostępne pod linkiem). Opracowane projekty stanowią dla mieszkańców wzorcowe rozwiązania z wykorzystaniem wód opadowych. Mogą one posłużyć jako przykład dla tworzenia kolejnych miejsc małej retencji w mieście. Dwa z nich powstały w ramach realizacji zadania z Zielonego Budżetu jesienią 2021.

Jeszcze jednym elementem projektu były otwarte i bezpłatne webinaria związane z tematyką zieleni miejskiej, retencji wód opadowych i partycypacją społeczną. Zarejestrowane spotkania są dostępne na kanale YouTube Fundacji Sendzimira.