W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zdrowe jedzenie i gotowanie w szkołach i przedszkolach

Zdrowe jedzenie i gotowanie w szkołach i przedszkolach
08.11.201911:07

Obchodzimy dziś Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W naszym mieście szeroko edukujemy na temat zdrowego odżywiania dzieci przedszkolne i szkolne. W końcu „czym skorupka za młodu nasiąknie…”.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques, organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Zdrowi mieszkańcy to długowieczne miasto. Od 2015 roku prowadzimy Miejską Sieć Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie Miasta Lublin, która skupia już 70 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych znajduje się na różnych etapach realizacji programu, w tym 61 jednostkom oświatowym zostały nadane Miejskie Certyfikaty „Przedszkole Promujące Zdrowie” lub „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Organizacja Miejskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie Miasta Lublin i związana z jej funkcjonowaniem praca Miejskiego Zespołu ds. Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, zapewnia wsparcie podejmowanych przez przedszkola, szkoły i placówki działań w obszarze szeroko pojętej profilaktyki oraz promocji zdrowia, prowadzi do stałego zwiększania podejmowanych inicjatyw prozdrowotnych oraz wspieranie rozwoju Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

Miejska sieć umożliwia współpracę pomiędzy placówkami na rzecz szeroko rozumianego zdrowia, organizowane są wspólne przedsięwzięcia z uczestnictwem zaproszonych do współpracy osób i instytucji.

Dzieci biorą udział w różnych zajęciach tematycznych, w których poprzez zabawę uczą się zdrowych nawyków żywieniowych. Razem gotują i poznają nowe smaki, przygotowują przedstawienia, czytają bajki, odgrywają scenki, a jednocześnie zdobywają cenną wiedzę na temat zdrowego odżywiania jak , a także konsekwencji nieprawidłowej diety.

Przynależność do Miejskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie Miasta Lublin i możliwość uzyskania Miejskich Certyfikatów Przedszkole Promujące Zdrowie i  Szkoła Promująca Zdrowie nadawanego przez Prezydenta Miasta Lublin, stanowi formę docenienia na poziomie miasta wysiłku przedszkoli, szkół i placówek, realizujących długofalowe i systemowe działania, dostosowane do zdiagnozowanych potrzeb dzieci, w zakresie promocji zdrowia.

W związku z wieloetapową realizacją tego programu, zachęcamy przedstawicieli przedszkoli, szkół i placówek funkcjonujących na terenie miasta Lublin, do kontynuacji rozpoczętych działań, prowadzących do otrzymania Wojewódzkiego oraz Krajowego Certyfikatów nadawanego odpowiednio przez Kuratora Oświaty w Lublinie i Ministra Edukacji Narodowej.