W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Paneliści i panelistki wylosowani!

Paneliści i panelistki wylosowani!
29.03.201812:37

W środę 28 marca przeprowadziliśmy losowanie finalnej grupy panelistów i panelistek oraz 12 osób z grupy rezerwowej. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje o losowaniu oraz statystyki Lublinian, którzy zgłosili chęć udziału w panelu obywatelskim. Było ich aż 752!

W systemie zarejestrowało się 440 kobiet i 312 mężczyzn ze wszystkich dzielnic Lublina i we wszystkich kategoriach wiekowych, jakie występują w przygotowanych dla panelu profilach indywidualnych. Szczegółowy wykaz znajduje się w pliku pod spodem plik Statystyki.

Profile indywidualne, które były wykorzystywane w pierwszym losowaniu, na potrzeby finalnego losowania panelistów i panelistek zostały uzupełnione o kolejną cechę demograficzną, tj. poziom wykształcenia (podstawowe, średnie, wyższe). Informację tę podawano w trakcie rejestracji. Ilość panelistów i panelistek w poszczególnej kategorii została określona na podstawie danych uzyskanych w Spisie Powszechnym z 2011 roku. Poziom wykształcenia został dolosowany do profili i po tym uzupełnieniu powstała lista profili indywidualnych „grupy głównej”. Szczegóły w pliku po spodem wiadomości Profile indywidualne grupa główna.

Dodatkowo stworzono także profile 12 osób „grupy rezerwowej” - plik poniżej Profile indywidualne grup rezerwowa.

W trakcie losowania wyłoniono 60 kodów identyfikacyjnych dla „grupy głównej” i 12 kodów identyfikacyjnych dla „grupy rezerwowej” oraz dla obu grup kody identyfikacyjne osób z „grupy zastępczej”. Wszystkie osoby z „grupy głównej” i „grupy rezerwowej” zostaną powiadomione telefonicznie i, w przypadku, jeśli zrezygnują z udziału, ich miejsce zajmą osoby z osoby z „grupy zastępczej”.

Lista wyłonionych w losowaniu kodów identyfikacyjnych znajduje się w plikach poniżej – Wylosowane kody grupy głownej i wylosowane kody grupy rezerwowej.

Analizując zapis historii losowania (plik do pobrania poniżej – historia losowania) stwierdziliśmy błąd w losowaniu profilu 22., tj.: Mężczyzna, 25-39 lat, Wrotków, wykształcenie wyższe. Omyłkowo drugi wylosowany kod został wprowadzony do „grupy głównej” zamiast „zastępczej”, a następnie powtórnie wylosowano kolejny kod. Błąd został poprawiony zgodnie z zasadą, że pierwsze losowanie ma moc wiążącą, co oznacza, że pierwszy wylosowany w tym profilu kod pozostaje w „grupie głównej” a kolejny jest umieszczony w „grupie zastępczej”. Trzeci kod wraca natomiast do puli.

Losowanie było wspierane przez program Panel helper, dedykowany do obsługi paneli obywatelskich oraz stronę Random.org, która jest programem losującym.

Szczegółowe zasady losowania zostały opisane w pliku poniżej Zasady II losowania.

Pliki do pobrania