W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

1. spotkanie z cyklu „Plan dla Dzielnic” – Czuby Południowe i Węglin Południowy

1. spotkanie z cyklu „Plan dla Dzielnic” – Czuby Południowe i Węglin Południowy
Nazwa: 1. spotkanie z cyklu „Plan dla Dzielnic” - Czuby Południowe i Węglin Południowy
Adres: Szkoła Podstawowa nr 58 przy ul. Berylowej

Za nami spotkanie w mieszkańcami dzielnic Czuby Południowe i Węglin Południowy, które odbyło się 4 listopada 2021  w szkole Podstawowej przy ul. Berylowej

Co najbardziej cenią mieszkańcy Lublina? Czego oczekują, gdy myślą o jakości życia w mieście? Chcą mieć bezpośredni dostęp do oferty edukacyjnej, kulturalnej oraz sportowej, czy rekreacji i zakupów obok siebie, lokalnie, blisko… w swojej dzielnicy? W ramach prac nad Strategią Lublin 2030, podczas badań, konsultacji i warsztatów dzielnicowych, mieszkańcy zgłosili ciekawe pomysły dotyczące przyszłości swoich dzielnic. Dlatego przez najbliższe miesiące wspólnie z mieszkańcami i Radami Dzielnic dokładnie przyjrzymy się każdej z 27 dzielnic Lublina, zastanowimy się jak powinny wyglądać w perspektywie najbliższych lat. W czwartek (4 listopada) spotkaniem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka z mieszkańcami oraz mieszkankami dzielnic Czuby Południowe i Węglin Południowy rozpoczął się cykl wydarzeń w ramach Projektu „Plan dla Dzielnic”.

Każdego roku w lubelskich dzielnicach Miasto Lublin realizuje setki inwestycji i remontów, projektów kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Tworzy nowe żłobki i przedszkola, buduje szkoły, zmienia plany zagospodarowania. Od 2018 roku na inwestycje w dzielnicach przeznaczono z budżetu Miasta 290 mln zł, w tym ponad 80 mln zł na inwestycje na Czubach Południowych i Węglinie Południowym, których dotyczyło spotkanie.

– Z jednej strony mamy za sobą dekadę, w której zrobiliśmy w każdej z dzielnic wiele inwestycji zapewniających dostępność komunikacyjną, zwiększających ofertę edukacyjną czy kulturalną dla mieszkańców. Jednak z wielu analiz i diagnoz wynika, że mieszkańcy poszczególnych dzielnic chcieliby jeszcze więcej działań miasta w skali mikro, w ich bezpośrednim otoczeniu. Są to różne potrzeby. Najczęściej pojawiają się postulaty budowy czy remontu dróg, zapotrzebowania na miejsca parkingowe, a jednocześnie duża część mieszkańców mówi o zieleni, nowych miejscach kultury, rekreacji i wypoczynku, co bezsprzecznie jest potrzebne na Czubach Południowych i Węglinie Południowym, czyli w dzielnicach, o których rozmawialiśmy. Prace nad „Planem dla Dzielnic” pomogą pogodzić jedno z drugim. Spotkanie poświęcone tym dzielnicom, jak i kolejne dla następnych części miasta pomogą na nowo zdefiniować to, co jest priorytetem. Wnioski ze spotkań z mieszkańcami będą fundamentalne dla opracowania „Planów dla Dzielnic”. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli na spotkaniu i śledzili transmisję w internecie. Zapraszam na kolejne spotkania z cyklu – podsumowuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Część spotkania dotyczącą zagadnień poruszonych przez mieszkańców w zgłoszeniach podzielono na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok dotyczył planowania przestrzennego, drugi dróg, a trzeci zagadnień dotyczących funkcjonowanie rad dzielnic, oświaty czy kultury.

Największe zainteresowanie mieszkańców wzbudził pierwszy blok tematyczny dotyczący planowania przestrzennego. Głos w tym zakresie zabrało najwięcej osób. Najczęściej poruszanym zagadnieniem były trwające procedury zmiany planu zagospodarowania terenów po dawnej fabryce dźwigów oraz terenów w pobliżu ul. Roztocze i ul. Jana Pawła II. Mieszkańcy podnosili także kwestię zabytkowego parku na Węglinie. Ponadto wskazywano na potrzebę zabezpieczania w obrębie nowobudowanych osiedli terenów zielonych, rekreacyjnych, boisk oraz ciągów komunikacyjnych. Mieszkańcy dopytywali także o wąwóz przy linii kolejowej na wysokości os. Górki. Padły również pytania dotyczące zorganizowania przejścia przez tory w kierunku lasu. Zwracano także uwagę na potrzebę rewitalizacji starszych osiedli, również w kontekście tzw. miasta 15-minutowego, zgłaszano potrzebę utworzenia skwerów. Zainteresowanie mieszkańców wzbudził także obszar pomiędzy ul. Jaspisową i ul. Cyrkoniową.

W drugim bloku tematycznym dotyczącym dróg w dzielnicach głos zabrało kilka osób. Mieszkańcy poruszali kwestie związane m.in. z wjazdem do Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej, a także organizacji ruchu, rozbudowy ul. Filaretów czy remontu ul. Wrocławskiej.

Trzeci zakres tematyczny dotyczył m.in. funkcjonowanie rad dzielnic, spraw senioralnych, kwestii oświatowych oraz kultury. W tym bloku mieszkańcy poruszali różne zagadnienia, np. porzuconych hulajnóg na chodnikach, znakowania schodów w przejściu podziemnym czy wsparcia dla osób z dysfunkcją wzroku w pojazdach komunikacji miejskiej. Wielu mieszkańców wskazywało na potrzebę tworzenia w dzielnicach kolejnych placówek kultury czy filii biblioteki miejskiej. Mieszkańcy zgłaszali również potrzebę rozwiązania problemów drobnych, takich jak ustawienie koszy na śmieci. Uczestnicy spotkania wskazywali na dużą liczbę uczniów w placówkach oświatowych oraz związaną z tym kwestią ewentualnej zmiany rejonów poszczególnych szkół, sprawę dojazdu i parkingu przy Szkole Podstawowej nr 58. Zwrócono uwagę na sprawę wydzielenia z dzielnicy Węglin Południowy nowej dzielnicy Czuby-Węglinek oraz na zagospodarowanie okolic ul. Węglinek, której dotyczyły również kwestie dotyczące nawierzchni. Podobne uwagi dotyczyły ul. Folwarcznej i ul. Bełżyckiej.

Kolejnym etapem spotkania z mieszkańcami dzielnic Czuby Południowe i Węglin Południowy będą wspólne spacery w każdej dzielnicy.

Wydarzenie odbyło się 4 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej. Spotkanie poprowadzili: Paweł Prokop – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. partycypacji społecznej i współpracy transgranicznej oraz Piotr Choroś – Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. W spotkaniu razem z Prezydentem Miasta Lublin Krzysztofem Żukiem uczestniczyli jego Zastępcy: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji; Monika Lipińska – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych; Artur Szymczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, Mariusz Banach – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania. Obecny był także Jarosław Pakuła – Przewodniczący Rady Miasta Lublin oraz m.in. dyrektorzy komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Lublin i jednostek budżetowych, a także Komendant Straży Miejskiej Miasta Lublin.

Galeria zdjęć ze spotkania

Zaproszenia na kolejne spotkania znajdują się na stronie www.plandladzielnic.lublin.eu.

Aktualności (3)

31.10.202211:43
Przedstawiamy relację ze spotkania z mieszkańcami i mieszkankami dzielnic Czuby Południowe i Węglin Południowy, które odbyło się 4 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej
Więcej
31.10.202211:40
Już dziś można zgłosić udział w spotkaniu z Prezydentem Miasta Lublin Krzysztofem Żukiem, dotyczącym stworzenia „Planu dla Dzielnic”. Rusza cykl rozmów, spacerów i warsztatów, których efektem będzie stworzenie 27 „Planów dla Dzielnic”.
Więcej
21.09.202203:03
Miasto wspólnie z mieszkańcami, Radami Dzielnic oraz lokalnymi działaczami i liderami opinii opracuje „Plan dla Dzielnic”
Więcej