W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza Szkolny Budżet Obywatelski 2022/23

Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
Rusza Szkolny Budżet Obywatelski 2022/23
28.03.202213:10

Miasto rozpoczyna przygotowania do drugiej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich – konkursu umożliwiającego dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież lubelskich placówek oświatowych. Każda ze zwycięskich szkół otrzyma 4 tys. zł. oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Nabór zgłoszeń trwa od 29 marca do 14 kwietnia. Ważnym elementem drugiej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich będzie zaplanowanie działań angażujących uczniów z Ukrainy.

– Pilotażowa edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich pokazała, że jest to doskonałe narzędzie do nauki i promowania partycypacji obywatelskiej wśród uczniów lubelskich szkół. W drugiej edycji, z uwagi na obecność w naszym mieście dzieci i młodzieży z Ukrainy, ważnym jej elementem jest wskazanie, w jaki sposób włączyć nowych uczniów w społeczność szkolną. Chcemy aby Szkolny Budżet Obywatelski, poprzez budowanie postaw zaufania i współpracy, stał się elementem integracji. Jako Europejska Stolica Młodzieży nie możemy pomijać tak ważnego procesu w środowisku szkolnym – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Konkurs kierowany jest do miejskich placówek oświatowych i polega na wyłonieniu podmiotów, które w roku szkolnym 2022/2023 mogą zyskać środki w wysokości 4 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Wprowadzone po pierwszej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich zmiany dotyczą m. in. uproszczenia formularza wniosku. Nowością jest również karta informacyjna z przebiegu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w danej placówce. Podstawowe zasady organizacji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, obowiązki szkół oraz wymagane formularze wniosku i sprawozdań dostępne są na stronie www.szkolnybudzet.lublin.eu.

Spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych konkursem zaplanowane są na:

  • 30 marca (środa), 10:00-12:00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów "Chatka Żaka" (na żywo) -  liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona; prosimy o zapisy po 1 osobie jako reprezentanta szkoły/placówki/ośrodka poprzez formularz zgłoszeniowy;
  • 6 kwietnia (środa), 9.00-10.00 online na platformie zoom; prosimy o zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy do 4 kwietnia.

Konkurs „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie – druga edycja” jest działaniem realizowanym w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Inicjatywa finansowana jest w ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach projektu „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności” oraz ze środków Gminy Lublin.

Pliki do pobrania